Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız?Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız?

Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız?

Dâhiliye Uzmanı Ersin Durmuş, sıcak yaz aylarında kalorisi yüksek, ağır, yağlı, karbonhidratlı gıdaların zehirlenmelere neden olabileceğini belirterek bunların yerine, meyve, sebze ağırlıklı yiyeceklerin tüketilmesi gerektiğini ve gıdaları tüketirken temizliğinde büyük önem taşıdığını söyledi.

Yemeklerin hazırlanması ve tüketilmesi sırasındaki hijyene önem verilmesi gerektiğini anlatan Ersin Durmuş, “Sıcak suyla, sabunla ya da özel dezenfeksiyonlarla ve en az 30 saniye süreyle mutlaka ellerin temizlenmesi gerekiyor” dedi.

Bebekler Risk Altında

Dr. Durmuş, yaz aylarında oluşan gıda zehirlenmelerinde risk faktörlerinin kişiden kişiye değiştiğini de söyleyerek “Kişilerin bağışıklık sisteminin güçlü ve mikroorganizmalara dirençli olması, riskleri ortadan kaldırır” dedi. Durmuş, zehirlenmelerden özellikle, bebekler, yaşlılar, hamileler gibi bağışıklık sistemi hassas olan kişilerin daha çok etkilendiğini, ayrıca kemoterapi, ışın tedavisi gibi ağır tedavi koşullarının uygulandığı, bağışıklık sistemi zayıf olan tüketici gruplarında da zehirlenmelerin ağır neticelere neden olabileceğini belirtti.

Zehirlendirdiğinizi Nasıl Anlarsınız?

Gıda zehirlenmelerinde, bulantı, kusma ve ishal gibi üç ana belirti olduğunu söyleyen Ersin Durmuş; “İleri aşamalarda ise ateş, baş ağrısı, karın krampları gibi belirtiler görülmektedir. Zehirlenme belirtileri, tüketilen gıda grubuna ve mikroorganizmanın cinsine bağlı olarak 30 dakika sonra da görülebilirken, belirtiler 72 saate kadar uzayabiliyor” diye konuştu.

Zehirlenmenin hafif seyrettiği koşullarda, bulantı olduğu takdirde çözümün bir sağlık kuruluşuna gitmenin olmadığını belirten Durmuş, ??Vücut bir mikroorganizmayı, toksini aldığı zaman bunları atmak isteyecektir. Bunu da ya kusarak yapacak ya da ishalle atacak. Bu yüzden birden bulantıyı kesmenin, ishali bastırmanın çareleri aranmamalı” dedi.

Zehirlenme belirtilerinin iki günden fazla seyrettiği zaman problem olduğunu belirten Durmuş, “Böyle durumlarda kişi bir an önce bir sağlık kuruluşuna gitmelidir. Ayrıca hemen hekime başvurulması gereken kanlı ishal, ishalle beraber yoğun boyun ağrıları ve şiddetli ateş gibi durumlar da hekime gitmeyi gerektiren durumlardır” ifadesini kullandı. (AHT)

Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız? yazısına ait etiketler :
Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Zehirlendiğinizi nasıl anlarsınız? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.