Zayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyinZayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyin

Uzmanlar, doğal olduğu iddiasıyla piyasada satılan zayıflama haplarının ölümcül olduğu konusunda uyarırken, AK Parti İstanbul Milletvekili ve Türk Eczacılar Birliği eski Başkanı Mehmet Domaç “Bu haplardan ölenleri biliyorum” dedi.

Kanal 1 Bilgi İşlem Müdürü Ertan Geyik’in 40 yaşında kalp krizinden hayatını kaybetmesi ve ölüm nedeninin uzun süredir kullandığı zayıflama hapı olabileceği iddiası, son yılların en önemli tehdidini yeniden gündeme getirdi. NTVMSNBC’ye bilgi veren uzmanlar, Türkiye’de satılan zayıflama haplarından sadece ikisinin Sağlık Bakanlığı’ndan ruhsatlı olduğunu ve reçeteyle satıldığını belirttiler; ‘doğal’ ya da ‘bitkisel’ diye sunulan hapların aslında ‘kimyasal’ ve öldürücü olduğunu bir kez daha vurguladılar.

Ertan Geyik’in kullandığı iddia edilen zayıflama ilacının Tarım Bakanlığı’nın izniyle eczanelere dağıtıldığı ancak analizlerde, iştah kesici kimyasal madde ‘sibutramin’in normal dozun üstünde çıkması nedeniyle satışının yaklaşık bir ay önce durdurulduğu belirtildi. İlacın piyasadan toplatılması kararından sonra, bu kez “bitkisel gıda takviye ürünü” adıyla kaçak olarak piyasaya sürülen tabletlerin satışının da “kimyasal madde içerdiği” kesinlik kazanınca Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nca durdurulduğu bildirildi.

DOÇ. CAN: YAN ETKİLERİ ÖLÜMCÜL
Zayıflama ilaçlarının bir çoğunda beyindeki merkezi uyararak yeme isteğini baskılayan ve tokluk hissi veren sibutramin etken maddesinin bulunduğunu belirten Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Doç. Selçuk Can, bu ilaçların “bitkisel ve doğal gıda takviyesi” adıyla sunulmasına aldanmamak gerektiğini vurguladı:

“Doğal gıda takviyesi olarak pazarlanıyor, ama aslında içinde kimyasal madde bulunan bir bileşen. Yeme isteğini baskıladığı için yemek yemiyor ve zayıflıyorsunuz. Ancak bu ilaçların bir çok yan etkisi var; ağız kuruluğu, kabızlık, tansiyon ve nabız yükselmesi gibi. En önemlisi de kalbe yükleniyor ve kalp krizlerine neden olarak ani ölümlere yol açabiliyor.”

Türkiye’de Sağlık Bakanlığı ruhsatlı iki zayıflama ilacı bulunduğunu belirten Can, doktor reçetesiyle satılan bu ilaçlar dışındaki ürünlere yönelmenin tehlikeli olduğunu ifade etti. Doç. Can, bu ürünlerin bazı ilaçlarla etkileşime girerek kalbe zarar verebileceğinden depresyon ve grip ilaçlarıyla birlikte kullanılmaması gerektiğinin de altını çizdi.

DOÇ. DAĞDELEN: İŞLEM GÖRÜNCE DOĞAL OLAMAZ
Kardiyolog Doç. Sinan Dağdelen de, doğal ya da bitkisel ürünlerin hem kullananlar hem de satanlar tarafından suistimal edildiğini söyledi:

“Bir şeyin adına doğal dediğiniz zaman insanlara sanki domates ya da salatalık gibi sunuluyor, halbuki öyle değil. Morfin de eroin de esrar da doğal maddelerdir ama yan etkileri vardır. Bir maddeyi işlemden geçirip ambalajlayıp kullanıyorsanız isterse sarımsak olsun, bu bir ilaçtır. Bu ilaçları tedavi amaçlı kullanıyorsanız mutlaka bilimsel testlerden geçirip kullanmak gerekiyor. Bu tür ilaçların vücuda bazı faydaları olabilir ama önce biz bir ilacın vücuda faydasından çok zararlarını inceleriz.”

GİZLİ KALP HASTALIĞINI TETİKLER
Özellikle Sibutramin etken maddeli zayıflama ilaçlarının, kalpte aritmi denilen düzensiz atışları tetikleyerek ölüme yol açabildiğini vurgulayan Dağdelen, şöyle devam etti:

“Zayıflama ilaçlarının bütün yan etkileri ise henüz detaylı olarak bilinmiyor. Kalbe bir çok etki yapabiliyor, tansiyon oynamaları kalp krizine ve ani ölümlere neden olabiliyor. Hele hele bu kişilerde farkında olmadıkları sinsi bir kalp sorunu varsa onu aşikar hale getirir, tetikler ve kalp hastalığını hızlandırabilir. Hastalarıma ilaçla zayıflamalarını tavsiye etmiyorum. İlaç kullanılması zorunlu ise mutlaka bir endokrinoloji ve metabolizma hastalıkları uzmanının kontrolünde kullanılmalı.”

DOMAÇ: BU İLAÇLARDAN ÖLENLERİ BİLİYORUM
Türk Eczacılar Birliği eski başkanı olan, 22 Temmuz’da AK Parti’den İstanbul Milletvekili seçilen Mehmet Domaç da, “Zayıflama ilaçları ancak hekim önerisi ve reçeteyle kullanılan ilaç grubundadır” dedi:

“Bu ilaçtan sıkıntı çeken insanları tanıyorum ve bundan dolayı ölenleri biliyorum. Bu ilaçlar aslında beslenmeye yardımcı ve katkı olsun diye Tarım Bakanlığı kanalıyla getirilebilen ilaçlar. Ama bunları getiren firmalar, etkilerini abartarak vatandaşlara kullandırıyorlar, dolayısıyla da sorun çıkıyor. Kullanıcılara tek tavsiyem; bu tür zayıflama ilaçlarını hekim kontrolünde kullanmalarıdır.”

Zayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyin yazısına ait etiketler : , , , , , , , , , ,
Zayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyin yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Zayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyin” için 1 Yorum

  1. onurcan dedi ki:

    valla bence bu zayıflama hapları felan çok yanlış birşey.ben zayıflamak istemem. 🙂 bence herkes uyarılmalı bu konuda.öncelikle bayanların dikkate alması gerekir bu konuyu…

Zayıflamak uğruna ‘doğal’ yoldan ölmeyin Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.