Yutma sorunu olanlar dikkat!Yutma sorunu olanlar dikkat!

Yutma sorunu olanlar dikkat!

Yutma güçlüğü genellikle üst solunum yolları enfeksiyonları gibi basit sorunlardan kaynaklansa da bazen bir çok ciddi hastalığın da habercisi olabiliyor.

Yutma güçlüğünün önemsenmesi gereken bir rahatsızlık olduğunun altını çizen uzmanlar, “Yemek borusunda gelişen yutma güçlüğünün en yaygın nedenlerinden birisi besinlerin mideden yemek borusuna geri kaçması olarak ifade edilen reflü hastalığı.

Bu sorun, mide asidinin yemek borusundan yutağa doğru yukarı hareket etmesi sonucu oluşuyor. Bunu yanı sıra, kronik iltihap, Alzheimer, MS (Multipl Skleroz), inme, parkinson, göğüs boşluğunda oluşan lenf nodu ya da kitle ve beyin tümörü de yemek borusunda gelişen yutma bozukluğunun sorumlusu olabiliyor.” uyarısında bulunuyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, yutma bozukluğunda erken tanının önemine dikkat çekildi. Tanı aşamasında, öncelikle yutma bozukluğunun hangi bölgede ortaya çıktığının araştırılması gerektiğini vurgu yapılan açıklamada, hasta yakınmalarının, yutma bozukluğunun nerede geliştiği konusunda fikir sahibi olunabilmesi açısından araştırmanın büyük önem taşıdığı dile getirildi. Çeşitli nedenlerden dolayı gelişen yutma güçlüğünün hastanın hayatını tehdit edebildiğine işaret edilen açıklamada, “Örneğin inme sonrasında hastalar motor güçsüzlükleriyle beraber boğazlarında duyu hasarı ve duyu kaybı yaşayabiliyorlar.

İnme sorası ölümlerin sık nedenlerinden biri de aspirasyon zatürreeleri. Araştırmalar inme sonrası yutma güçlüğü gelişen hastalarda yediklerinin veya kendi tükürüklerinin akciğerlere kaçması sonucunda zatürreeye yakalanma sıklığının arttığını ortaya koyuyor. Erken tanı konulduğu takdirde, yutma bozukluklarının tedavisinde oldukça başarılı sonuçlar alınıyor. Tedavi, altta yatan nedene göre düzenleniyor. Mideden yemek borusuna kaçış, yani reflü genellikle beslenme ve yaşam alışkanlıklarının değiştirilmesiyle ortadan kaldırılabiliyor. Bunun için; hazım kolay yiyeceklerden oluşan bir diyet ile sık aralıklarla ve az miktarlarda beslenmek, alkol ve kafeinden uzak durmak, geceleri yatağın başını yükseltmek, uykudan önceki üç saat boyunca yemek yememek gibi noktalara dikkat etmek gerekiyor.” uyarıları yer aldı.

CİHAN

Yutma sorunu olanlar dikkat! yazısına ait etiketler :
Yutma sorunu olanlar dikkat! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yutma sorunu olanlar dikkat! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.