Yurdun Doğu kesimlerinde serin ve yağışlı havaYurdun Doğu kesimlerinde serin ve yağışlı hava

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun doğu kesimlerinde sağanak yağışların etkisini pazar gününe kadar aralıklarla sürdüreceği, hava sıcaklıklarının ise bölge genelinde 3-5 derece artacağının tahmin edildiğini bildirdi.

Dağlık alanlarda ve kırsalda kar yağışının görülmesinin sık rastlanmasa da Türkiye’nin iklim koşulları açısından normal bir durum olduğu belirtildi.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamaya göre, Karadeniz üzerinden gelen serin ve yağışlı hava, yurdun doğu kesimlerinde etkili olurken, buna bağlı olarak gündüz ve gece sıcaklık değerleri Doğu Anadolu Bölgesi’nin doğusunda mevsim normallerinin 6-8 derece altında seyrediyor.

Gündüz bulutlanma ve aralıklarla görülen yağışın güneşlenmeyi engellemesiyle, sıcaklık değerleri gün içerisinde 18-20 derecelerde seyrederken, gece ise karasallığın etkisi ve radyasyon kaybı neticesinde 5-6 derecelere kadar iniyor.

Erzurum başta olmak üzere, bölgenin yükseltisi de dikkate alındığında, yağmur şeklinde görülen yağışın ve gece sıcaklığın şehir merkezlerinde 5-6 derece, atmosferin üst kısımlarında 0 derecelere kadar inmesi neticesinde dağlık alanlarda ve kırsalda kar yağışının görülmesinin, sık rastlanılmasa da Türkiye’nin iklim koşulları açısından normal bir durum olduğu belirtildi.

Türkiye’nin güney ve batı bölgelerinde 38-40 dereceye varan yüksek sıcaklık değerlerine karşın, yükseltisi 2 bin metre ve üzerinde bulunan Doğu Anadolu Bölgesi’nde temmuz ayında dahi düşük sıcaklık değerlerinin ölçülebildiği, hatta yüksek alanlarda kar yağışının görülebildiği kaydedildi.

Meteorolojik kayıtlara göre temmuz ayında bölge illerinde kaydedilen en düşük sıcaklık değerlerinin Erzurum’da 11 Temmuz 1992 tarihinde -1.8, Muş’ta 6 Temmuz 1982’de 3.6 olduğu belirtilerek, dün ölçülen en düşük sıcaklık değerlerinin ise Erzurum’da 6, Ardahan’da 8, Kars’ta 10, Muş’ta 12 derece olduğuna işaret edildi.

Bölgenin doğusunda sağanak yağışların etkisini pazar gününe kadar aralıklarla sürdüreceği, hava sıcaklıklarının ise bölge genelinde 3-5 derece artacağının tahmin edildiği bildirildi.
18.07.2007

Kaynak : AA

Yurdun Doğu kesimlerinde serin ve yağışlı hava yazısına ait etiketler :
Yurdun Doğu kesimlerinde serin ve yağışlı hava yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yurdun Doğu kesimlerinde serin ve yağışlı hava Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.