Yunanlı Gazeteciye “Büyükanıt” UyarısıYunanlı Gazeteciye “Büyükanıt” Uyarısı

Yunanlı gazeteciye 'Büyükanıt' uyarısıABD Dışişleri Bakanlığı sözcülerinden Tom Casey, günlük basın toplantısında Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt’tan sürekli olarak “müstakbel diktatör” diye bahseden Yunanlı gazeteciye, “başka ülkelerin üst düzey devlet görevlilerine gerekli saygı ve nezaketin gösterilmesi” uyarısında bulundu.Yunanistan’da yayımlanan Eleftheros Typos gazetesinin Washington muhabiri Lambros Papantoniou’nun, daha önce de yaptığı gibi, Türkiye hakkında soru sorarken, Büyükanıt ile ilgili kullandığı “müstakbel diktatör” ifadesi üzerine Casey, “Her şeyden önce Bay Lambros, Amerikan hükümetinin görüşü, diğer ülkelerin üst düzey devlet yetkililerinden bahsedenlerin uygun saygı ve nezaketi göstermesi gerektiği yönündedir” dedi.

Casey, Lambros’un, sürekli olarak Orgeneral Büyükanıt için aynı ifadeyi kullandığına işaret etti ve “Kendisi (Büyükanıt) ülkesinin askeri lideridir. Hükümetiyle işbirliği içinde çalışmaktadır. Ülkesindeki kurumlar arası ilişkilere ilişkin görüşlerini ifade etmeyi, Başbakan dahil olmak üzere Türk yetkililerine bırakıyorum” diye konuştu.

Orgeneral Büyükanıt’ın, terör örgütü PKK’ya karşı sınır ötesi operasyonun gerekliliği yönündeki sözlerine ilişkin soru üzerine Casey, “PKK’nın Irak’ın kuzeyinde ve başka yerlerdeki faaliyetlerinden endişeliyiz. PKK terörist bir grup. Biz de öyle görüyoruz. Türkiye’ye, Irak’a ve ABD’ye tehdit oluşturuyor. Türkiye ve Irak’ın bu problem üzerine beraber çalıştığını görmek istiyoruz. Bu konuya en iyi çözümün, ülkeler arası işbirliğiyle ilerlemek olacağına inanıyoruz. Herhangi bir tek taraflı askeri harekatın çözüme yardımcı olacağını düşünmüyoruz” ifadesini kullandı.

29.06.2007

Kaynak : AA
Yunanlı Gazeteciye “Büyükanıt” Uyarısı yazısına ait etiketler :
Yunanlı Gazeteciye “Büyükanıt” Uyarısı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yunanlı Gazeteciye “Büyükanıt” Uyarısı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.