Yunanistan’da yangınların acı bilançosuYunanistan’da yangınların acı bilançosu

Yunanistan’ın Mora yarımadası ile Eğriboz (Evia) adasında 6 günü geride bırakan yangınların şu ana kadar 64 kişinin yaşamını yitirmesine, 16 bin kişinin evsiz kalmasına, 2,7 milyon dönüm arazinin kül olmasına yol açtığı bildirildi.

Yunan basın-yayın organları, onlarca kişinin de yaralanmasına yol açan yangınların kontrol altına alınması çalışmalarının sürdürüldüğü, bir bölümünün ise şiddetini yitiren rüzgarların da yardımıyla kısmen kontrol altına alındığını kaydetti.

Yüzlerce köyün büyük hasar gördüğü ve haritan silindiği, 60 bin küçükbaş hayvanın telef olduğunu yangınlarda su dağıtım şebekelerinde büyük hasar meydana gelmesi yüzünden susuzluk çekildiğini belirten basın-yayın organları, bin kadar elektrik direğinin de yanması yüzünden de 250’nin üzerinde köyün günlerdir elektrik alamadığını yazdı.

Bu arada Atina’da yayımlanan To Vima gazetesine yangınların çıkış nedenleri konusunda değerlendirmede bulunan, ancak adı açıklanmayan üst düzey yetkili, endişe yaratıcı yangın sayısının fazlalığı göz önünde bulundurulduğunda, bunların doğal nedenlerle çıkmış olması olasılığının inandırıcı olmadığını, ancak ülkeyi hedef alan örgütlü sabotajlardan bahsedilmesini mümkün kılacak veri de bulunmadığını kaydetti.

Öte yandan Yunan hükümeti, yangınlarda evini ve yakınını kaybeden kişilere 10’ar bin auro para yardımında bulunulacağını açıkladı.

Yardımlar çerçevesinde, yangın bölgelerinde yaşayanların 3 ay süresinde vergi ödemeyeceği, çok düşük faizli banka kredisi olanağından faydalanacağı ve kredi kartı borçlarının 6 ay erteleneceği belirtildi.

Yangınların ikinci gününde diğer hükümetlerden yardım isteyen Yunanistan’ın çağrısı üzerine, Kıbrıs Rum kesiminden 12 itfaiye aracı ile 137 itfaiyeci, Fransa’dan 4 uçak ve 60 itfaiyeci, İtalya, Türkiye, Portekiz’den birer, İspanya’dan 2 uçak, İsviçre, Norveç, İsveç, Slovenya ve Romanya’dan birer helikopter ülkeye geldi. Söndürme çalışmalarına Avusturya 2 helikopter ve 3 uçak, Hollanda ile Almanya 3’er helikopter, Sırbistan 6 uçak, Macaristan 2 itfaiye aracı ve 20 itfaiyeci, İsrail 55 itfaiyeciyle katıldı.

Türk uçağının, Eğriboz adasında çalışmalara katıldığı öğrenildi.
29.08.2007

Kaynak : AA

Yunanistan’da yangınların acı bilançosu yazısına ait etiketler : , , , ,
Yunanistan’da yangınların acı bilançosu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yunanistan’da yangınların acı bilançosu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.