Yumuşatıcı kremlere dikkat!Yumuşatıcı kremlere dikkat!

Yumuşatıcı kremlere dikkat!

Bath Üniversitesi’nde yapılan bir araştırma, egzema semptomlarını rahatlatmak için kullanılan yumuşatıcı kremlerin egzemayı daha da kötüleştirebileceğini ortaya koydu.

Üniversitenin Eczacılık Fakültesi’ndeki araştırmacıların çalışmasına göre, egzemaya karşı kullanılan sulu kremlerden bazıları sağlıklı bir cildin kalınlığını azaltıyor. Kremin içeriğinde sodyum loril sülfat (SLS) denen ve cilt bariyerinin geçirgenliğini artıran ve kaşıntıya sebep olan bir temizleyici madde bulunuyor. Araştırma, dört hafta boyunca kremi kollarına süren sağlıklı katılımcılarda, stratum corneum katmanının kalınlığının yüzde 10’dan fazla bir oranda azaldığını ortaya çıkardı.

Araştırmacılar, kremin egzema gibi durumlarda kullanılmasında daha büyük bir etki yapacağını belirtiyor. Araştırmayı yürüten Profesör Richard Guy, “Cildin, bir kağıdın kalınlığının yaklaşık sekizde biri kalınlığında, kimyasalların vücuda girmesini önleyen ve nemi içeride tutan koruyucu lipit bariyer katmanı vardır. SLS ise, kremli bir doku oluşturmak için yağları su bazlı nemlendiriciyle karıştırmada kullanılan bir temizleyici maddedir. SLS, duş jeli ve diğer ürünlerde de yaygın kullanılır.

Araştırmamızda SLS içeren sulu kremin cilde sürülmesinin bu koruyucu bariyeri incelttiği, dolayısıyla cildin kimyasalların sebep olduğu tahrişe karşı direncini kaybetmesine neden olduğunu tespit ettik. Bu yüzden, bu kremi, ince ve tahrişe karşı korumasız egzemalı bir ciltte kullanmak durumu daha da kötüleştirecektir” dedi.

Araştırma grubunun üyesi Manda Tsang, egzemanın her nesilde yaklaşık yüzde 5 artış gösterdiğini belirterek şöyle konuştu: “Bunun sebebi genetik ve çevresel etkenlerdir. Bunların arasında merkezi ısıtma sistemi kullanımı, akar barındıran halılar ve çok sık kullanıldığında cildi inceltebilen krem ve kozmetik ürünleri sayabiliriz. Araştırmamız, egzema hastalarının, hasarlı deri üzerinde yağ bazlı merhemler kullanmasının daha iyi olduğu sonucunu veriyor.”

İHA

Yumuşatıcı kremlere dikkat! yazısına ait etiketler :
Yumuşatıcı kremlere dikkat! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yumuşatıcı kremlere dikkat! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.