Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilirYüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir

Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir

Prof. Dr. Cengiz Kuday, Burçin Bildik’in eşini anevrizma yüzünden kaybettiğini, bu olayın anevrizmayı tekrar gündeme getirdiğini belirtti.

Florence Nightingale Hastaneleri Nöroşirürji Bölüm Koordinatörü Prof. Dr. Cengiz Kuday, yüksek tansiyonun anevrizmayı (beyinde bulunan bir çeşit baloncuk) tetikleyebileceğini, var olan anevrizmanın yüksek tansiyon sonucu patlayabileceğini bildirdi.

Kuday, anevrizmanın, beyin damarlarının zayıf noktalarında oluşan bir çeşit ‘baloncuk’ olarak tanımlandığını, beyin kanamalarının en büyük nedeni olan anevrizmaların yırtılmadan fark edilmesinin ise yaşamsal önem taşıdığını vurguladı.

Anevrizmanın adeta ”pimi çekilmiş bir bomba” olduğunu kaydeden Kuday, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

”Anevrizma sonucu meydana gelen beyin kanamalarında, hastaların en kısa sürede hastaneye yetiştirilmesi gerekiyor. Bu tip kanamaların, çoğu zaman hiçbir ön belirtisi yoktur. Anevrizma kanamışsa baş ağrısı ani gelir ve çok şiddetlidir. Hastaların bir kısmı hemen, bir kısmı da saatler içinde kaybedilir. Hastaneye ulaşma şansını yakalayan bir kısım hasta ise kurtulur. Bu hastalara hemen müdahale edilmesi lazım, zaman altın değerindedir. Zamanında geldiği için çok sayıda hastayı kurtardığımız olmuştur. Elçin Zeynep Bildik’in anevrizmasının denizde kanaması tamamen tesadüf. Denizde de olur, araba kullanırken de olur, uykuda da olur, her yerde olabilir, yani eforla ilgisi yok. Ama şuuru kaybolmuşsa boğulma devreye girebilir. Bu hastaların hiç vakit kaybetmeden merkezlere hemen nakledilmesi lazım. Şu anda pek çok klinik kolaylıklar var. Bu hastalar hastaneye ulaştığında hepsine anjiyo yapma zorunluluğumuz vardı, bu da zaman alıyordu. Bugün CT anjiyo, tomografik anjiyolarla neticeyi hemen görüp akabinde de dakikalar içinde ameliyata girme şansımız var.”

Sanatçı Ebru Gündeş’in de zamanında hastaneye yetiştirildiği için kurtulduğunu bildiren Kuday, ”Pek çoğu da bu şekilde kurtuluyor. Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir. Var olan anevrizma yüksek tansiyon sonucu patlayabilir. Bu tip kanamaların mevsimle, sıcakla ya da soğukla ilgisi yoktur. Bütün mesele, o kişide o anevrizmanın olmasıdır, anevrizma er ya da geç kanar. Ara sıra özellikle enseden gelen şiddetli baş ağrısı yaşıyorsanız, bunu hayatınızda hissetmediğiniz şiddette bir ağrı olarak tanımlıyorsanız, mutlaka bir sağlık merkezine başvurun” ifadelerini kullandı

Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir yazısına ait etiketler :
Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yüksek tansiyon anevrizmayı tetikleyebilir Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.