Yiyecekler hakkında yaygın 6 efsaneYiyecekler hakkında yaygın 6 efsane

Yiyecekler hakkında yaygın 6 efsane

Halk arasında birçok yiyeceğin çeşitli hastalıklara yol açtığı ya da hastalıklardan koruduğu konusunda yaygın bir inanış vardır. İşte yiyecekler hakkındaki en yaygın 6 efsane:

Örneğin, havuç yerseniz gözlük takmazsınız, gözleriniz daha iyi görür ya da kızarmış patates, çikolata sivilce yapar gibi. Peki bu inanışların hangisi doğru ya da yanlış? İşte yiyecekler hakkındaki en yaygın 6 efsane:

1, Su içmek kilo vermenize yardımcı olur ( Doğrusu: Su yemek miktarını dengeleyebilir): Araştırmalar, eğer yemekten önce su içerseniz daha az yiyeceğinizi gösteriyor. Virginia Politeknik Enstitüsü ve Eyalet Üniversitesi’nde yapılan araştırmada, 12 haftalık deney süresince düşük kalorili beslenen bir grupta yemekten önce 2 bardak su içenlerin içmeyenlere göre fazladan 2 kilo verdikleri belirlendi. Mideyi sıfır kalorili bir maddeyle doldurmak daha küçük porsiyonlar yemenize yol açıyor.

2. Kızarmış patates sivilce yapar (Doğrusu: Yağlı yiyecekler aknenizi kötüleştirebilir): Cildinizdeki aşırı yağ akneye neden olabilir, ancak yağlı yiyecekler bu problemi artırmaz. Amerikan Dermatoloji Akademisi’ne göre, bazı sebze yağları aknenizi kötüleştirebilir. Ancak, uzmanlar bazı spesifik gıdaların akneye yol açmadığı konusunda aynı fikirdeler. Akademinin bu yılki konferansında sunulan ön çalışmada saf çikolata yemenin sivilcelere duyarlı insanlarda akneyi şiddetlendirdiği tespit edildi.

3. Beyaz un tehlikeli kimyasallarla beyazlatılıyor (Doğrusu beyaz un beyazlatılıyor, ancak kimyasallar güvenilir) Un içindeki xantophylls isimli sarı bileşenlerin oksijenle reaksiyona girmesiyle kendi kendine beyazlaşır, ancak bu süreç haftalarca sürer. Bunu hızlandırmak için üreticiler FDA’nın onayladığı kimyasallarla unu doğal saman renginden beyaza çeviriyorlar. Bunlar zararsız olmasına rağmen, beyazlatma işlemi sırasında unun içindeki lif, magnezyum ve E vitamini gibi gerekli besinler de yok oluyor.

4. Havuç daha iyi görmenizi sağlar. ( Doğrusu, havucun içinde gözlerinizin sağlıklı olmasına yardımcı besinler var.) A vitamini bakımından zengin olan havuçta sihirli bir şey yoktur. A vitamini de göz sağlığı için çok önemlidir. Ispanak, yer elması ve balkabağı da A vitamini bakımından oldukça zengindir. Amerikan Oftalmoloji Akademisi’ndeki uzmanlara göre, havuç görmeniz için iyidir, ancak görmenizi iyileştirmez.

5. Gece geç saatte yemek kilo aldırır. ( Doğrusu, bazı insanlar gece aşırı yemeğe daha fazla eğilimlidir.) Çok fazla kalori tüketmek günün her saatinde kilo aldırır. Birçok insan geceleri sıkıntıdan ya da açlık yerine başka duygulardan dolayı aşırı yemek yer, böylece kaloriler de yağ olarak depolanır. Gece geç saatte yedikleri için sabah da kahvaltı yapmazlar ve bu nedenle gün içinde de kalori alımlarını dengeleyemezler. bunu önlemek için akşam yemeğinden sonra dişlerinizi fırçalayın, mutfağın kapısını yatmadan 2 saat önce kapatın ve bir şeyler atıştırmayın.

6. Şeker diyabete neden olur (Doğrusu şeker kilo alımını artırır ve bu da şeker hastalığı riskini artırır) Sigaranın doğrudan kansere yol açmaması gibi şeker yemek de şeker hastalığına neden olmaz. Fakat araştırmalar şekerin bu noktada rolü olduğunu gösteriyor. Aşırı kilolu olmanın tip 2 şeker hastalığı riskini artırdığını biliyoruz ve çok fazla şeker tüketmek de kilo aldırır. Güvende kalmak için kilonuzu takip edin, bol bol lifli gıdalar tüketin, şekerli içecekler yerine su ya da çay için.

ZAMAN online

Yiyecekler hakkında yaygın 6 efsane yazısına ait etiketler :
Yiyecekler hakkında yaygın 6 efsane yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yiyecekler hakkında yaygın 6 efsane Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.