Yılmaz: “THY’de bir grev olsa Türkiye bundan zarar görür”Yılmaz: “THY’de bir grev olsa Türkiye bundan zarar görür”

Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Türk Hava Yolları’nda (THY) sürdürülen toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde greve gidilmesi halinde hem Türkiye’nin hem de THY’nin bundan büyük zarar göreceğini söyledi.

Yılmaz, Başbakan Recep Tayip Erdoğan’ın, THY yönetimine ”Makul, verebileceğinizin en yükseğini verin. Çalışanın hakkını verin, kimseyi mağdur etmeyin” dediğini bildirdi.

İsmet Yılmaz, bakanlıkta bazı gazetecilerle yaptığı sohbet toplantısında, THY’de bir grev olması halinde Türkiye’nin bundan zarar göreceğini ifade etti.

Greve gidilmesi halinde sektörde bir boşluk oluşacağını kaydeden Yılmaz, ”Bu boşluğu Atlasjet, Pegasus ve Onur havayolları ile daha birkaç tane özel havayolu doldurur diye düşünüyorum. Bu boşluğu doldurduktan sonra THY’nin kaybettiklerini tekrar telafi etmesi pek mümkün değildir” dedi.

Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın bu konuda bir talimatı ya da bir talebinin olup olmadığı konusundaki soruyu yanıtlarken, konunun Ulaştırma Bakanlığı’nın yanı sıra THY’nin Özelleştirme İdaresi Başkanlığına bağlılığı nedeniyle Maliye Bakanlığı’nı da ilgilendirdiğini belirtti. Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın uzlaşmadan yana olduğunu ve geçmişteki toplu iş sözleşmelerinde de ”Cimri olmayın, hakkını verin” dediğini kaydetti.

Başbakan Erdoğan’ın, THY’deki süreçte de iki tarafın da uzlaşmayla yaklaşmasını istediğini vurgulayan Yılmaz, ”Sayın Başbakan THY yönetimine, ‘makul, verebileceğinizin en yükseğini verin’ diyor. Sayın Başbakan, ‘çalışanın hakkını verin, kimseyi mağdur etmeyin’ dedi. ‘Güçsüzlere destek verin’ dedi” diye konuştu.

Yılmaz, Başbakan Erdoğan’ın THY’de olası grevden dolayı turizm sektörünün bundan olumsuz etkileneceği kaygısı bulunup bulunmadığı konusunda ise, bu konuda kuşku olmadığını dile getirdi.

Yılmaz, ”TÜRSAB Başkanı da söyledi. Eğer bir grev olursa Türkiye 5 yılını kaybeder. Başbakan da grev olursa Türkiye’nin kaybedeceğini düşünüyor” dedi.
01.08.2007

Kaynak : AA

Yılmaz: “THY’de bir grev olsa Türkiye bundan zarar görür” yazısına ait etiketler : , , , , ,
Yılmaz: “THY’de bir grev olsa Türkiye bundan zarar görür” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yılmaz: “THY’de bir grev olsa Türkiye bundan zarar görür” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.