Yıldızların büyülü dünyasıYıldızların büyülü dünyası

Yıldızların büyülü dünyası

15 Haziran 2007 Cuma 22:37

Yıldızlar infilak etmeden ışık yayıyor. Bilim dünyası bunu araştırıyor…

Lynx (vaşak) galaksisinde yer alan bir yıldızın 2006’da infilak ederek parçalanmasından iki yıl önce kısa bir süre çok parlak ışık yaydığı tespit edildi.

Avrupalı, Japon ve Çinli astrofizikçilerden oluşan ekibin gözleminde, yaşamının sonuna gelen bir yıldızın infilak edeceğini önceden işaret etmesi ilk kez belirlendi.

Süpernova haline gelen bu yıldızlar, kısa bir süre gökyüzünün en parlak cismi oluyor.

Araştırmacılarının bu gözleme katıldığı Avrupa Atom Enerjisi Komisyonu’nun (CEA) açıklamasına göre, bu işaret gökbilimcilere, yıldızların infilak ederek parçalanmasını gözlemleme olanağı sunuyor.

Çalışmalarını Nature dergisinde de yayımlayan bilimadamları, SN2006jc adı verilen yıldızın en şiddetli yıldız patlamalarıyla kıyaslanabilecek azami parlaklığa ulaştığını ve bunun Güneş’in bir milyar katı olarak tanımlanabileceğini kaydetti.

Bilimadamları, patlayan yıldızın Güneş’in kitlesinin 15-25 katı olduğunu ve sadece karbon ve oksijenden oluştuğunu, helyum açısından zengin bir yerin içinde yer aldığını da belirtti.

Yıldızların büyülü dünyası yazısına ait etiketler :
Yıldızların büyülü dünyası yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yıldızların büyülü dünyası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.