Yılbaşı Öncesinde Ormanlara Özel KorumaYılbaşı Öncesinde Ormanlara Özel Koruma

Yaklaşan Yılbaşı nedeniyle çam ağaçlarının kesilmesini önlemeye çalışan Orman Bölge Müdürlükleri, özel tedbirler aldı. Bursa Orman Bölge Müdürlüğü de kaçak çam kesimini konusunda ekipleri alarma geçirdi.

Bursa Orman Bölge Müdürü Köksal Coşkun, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ormanların insan ve diğer canlılar için hayati önemde olduğunu söyledi.

Ağaçların kesilmeden önce verdiği faydanın kereste değerinden 2 bin ile 5 bin kat daha fazla olduğunun altını çizen Coşkun, “Soluduğumuz hava, içtiğimiz sular ormandan süzülerek gelmektedir. Ormanlar hayatımızın her alanında büyük faydalar sağlamaktadır. Dolayısıyla insanlar böyle fayda sağlayan ormanlarımızı korumak ve geliştirmek en temel görevimizdir.” dedi.

Yaklaşan Yılbaşı öncesi ‘Noel ağacı’ olarak bilinen çam ağacı için kaçak kesimlere karşı alarm durumu aldıklarını dile getiren Coşkun, alınan tedbirleri şöyle anlattı: “Tüm ekiplere ve işletmelerimize talimat verdik ve tedbirlerimizi aldık. Biz bölge müdürlüğü olarak ağaçlarımızı yaşatmak için buradayız. Ama insanlarımız illa da ‘evimizi Noel ağacıyla süslemek istiyoruz’ diyorlarsa bizim fidanlık sahalarımızda yetiştirdiğimiz fidanlardan, ya da bulundukları ilçelerdeki işletme müdürlüklerimizden, ayrıca Bölge Müdürlüğümüze bağlı Bilecik Bozüyük Muratdere köyü kooperatifinin yetiştirdiği fidanlıklarından da temin edebilirler.”

Kesim yasağını uygularken vatandaşın fidan taleplerine de çözüm ürettiklerini vurgulayan Coşkun, “Ormanlarımıza bu sebepten dolayı müdahaleleri olursa bunun cezası çok ağırdır. Özellikle 3 aydan 5 yıla kadar hapis cezası vardır. Bu fidan ise cezası bir kat daha artmaktadır.” şeklinde konuştu.

Yılbaşı Öncesinde Ormanlara Özel Koruma yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yılbaşı Öncesinde Ormanlara Özel Koruma Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.