Yeni Bir Solucan MP3’lere Saldırıyor!!!Yeni Bir Solucan MP3’lere Saldırıyor!!!

Kendi kendine yayılan bir solucan bu sefer MP3 arşivlerini hedef aldı. Solucana verilen isimler ise şöyle: W32/Deletemp3.worm, W32.Deltemusic, W32/Autorun.ah veya WORM_DELF.HXZ. Güvenlik firmalarından McAfee, Symantec ve Avira risk derecesini “düşük” olarak tanımladılar.

Solucan çıkarılabilir diskler üzerinden yayılıyor. Bu iş için E: den O: ya kadar olan Windows sürücülerinin içine »autorun.inf« ve »csrss.exe« dosyalarını yerleştiriyor ve son olarak ta taşınabilir sabit disklerin veya USB belleklerin “otomatik kullan” özelliğinden bilgisayara bulaşıyor. Enfeksiyon başarı ile gerçekleşirse açılış dosyalarının içine yerleşiyor ve PC’yi yeniden başlattıktan sonra görev yöneticisini ve Windows gezginindeki içerik menüsünü (sağ fare tuşu menüsü)kilitliyor. Sonra da bulaştığı sistemde bulabildiği tüm MP3 dosyalarını silmeye başlıyor.

Solucan çıkarılabilir disk üzerinden hızlıca yayılamadığı için bulaşma riski düşük seviyede kalıyor. Etkili bir panzehir olarak bilinen yöntem ise çıkarılabilir disklerin “otomatik kullan” özelliğini kapatmak.

Anti virüs üreticilerinin çoğu solucanın imzasını veritabanlarına kaydettiler. Hala bir anti virüsü olmayanlar ise bedava bir çözüm olan Avira’nın AntiVir ‘ini kullanmalılar. Program 12 temmuzdan beri solucanı tanıyıp güvenli bir şekilde yok edebiliyor (Virüs tanımlama dosyası 6.39.0.140 “TR/Autorun.J”).

Bu virüs programını indirmek istiyenler için AntiVir PersonalEdition Classic

KAYNAK:www.chip.com.tr

Yeni Bir Solucan MP3’lere Saldırıyor!!! yazısına ait etiketler :
Yeni Bir Solucan MP3’lere Saldırıyor!!! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yeni Bir Solucan MP3’lere Saldırıyor!!! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.