Yaşlılıkta mutlu cinselliğin yollarıYaşlılıkta mutlu cinselliğin yolları

Yaşlılıkta mutlu cinselliğin yolları

İstanbul’da yapılan ‘Cinsellik ve Cinsel Tedaviler Ulusal Kongresi’nde yaşlılık dönemindeki cinsellik tartışıldı. Kongrede yaşlı cinselliğinin mahrem görülen, bu nedenle az konuşulup çözüm aranmayan bir konu olduğu vurgulandı.

YAŞLILIKTA MUTLU CİNSELLİĞİN SIRLARI

Kiloluysanız zayıflayın, sigara, alkol ve stresten uzak durun, “artık yaşlandım” psikolojisine girmeyin, bir hastalığınız varsa mutlaka tedavi olun.

 

İstatistiklere göre, 30-39 yaş arasındaki erkeklerin cinsel birleşme sıklığı haftada bir, 90-99 yaşları arasındaki erkeklerinse senede bir…

PICASSO 90 YAŞINDA BABA OLDU
Sertleşme kaybının görülme sıklığı 20 yaşında yüzde 0.1 iken, 80 yaşında yüzde 75…

Ancak her şeye rağmen yaşlılığın cinselliğin sonu olmadığını ifade eden uzmanlar, ünlü ressam Pablo Picasso örneğini vererek, Picasso’nun 90 yaşında çocuk sahibi olduğunu hatırlattı ve yaşlılıkta cinselliğin bitmediğini savundular.

Dünya Sağlık Örgütü yaşlılığı, çevreye uyum sağlayabilme yeteneğinin azalması olarak tanımlıyor ve 65 yaş üzerindeki kişileri “yaşlı” olarak tanımlıyor.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Engin Eker, yaşlılıkta cinselliğin artık çok daha fazla konuşulduğunu belirterek, “Dünyada ortalama yaşam süresi arttı. Türkiye’de ortalama ömür 68.8 ve sağlıklı yaşlananların sayısında da artış oldu. Sağlık demek aktif cinsellik demektir. Toplumda yaşlı cinselliğiyle ilgili yanlış tutumlar devam etse de, artık cinselliğini yaşamak isteyen erkeğe ‘pis’, ‘yaşlı erkek’ denmiyor” dedi.

YAŞLI CİNSELLİĞİNİ NASIL GÖRÜYORUZ?
Toplumda yaşlı cinselliği ile ilgili dört farklı tutum bulunduğunu, yaşlıların da tıpkı gençler gibi cinsel eğitime ihtiyaçları olduğunu söyleyen Prof. Eker, ileri yaş dönemlerindeki cinselliğe ilişkin toplumsal tutumları şöyle özetledi:

Yaşlılıkta cinselliğe sır dolu bir sessizlikle yaklaşılır ve bu konuların konuşulmamasının iyi olduğu düşünülür.

Yaşlı cinselliğinin çirkin, uygunsuz ve zarafetten yoksun olduğu düşünülür.

Cinsel birleşme yoksa ilişki de yok sanılır oysa bu tutum yanlıştır. Cinsellik bazen dokunma, bazen de öpüşme olabilir.

Cinsellik ömür boyu sürer. İyi eş, yaşlılıkta sağlıklı cinselliğin en önemli unsurlarından biridir.

YAŞLI ERKEK-GENÇ KADIN İLİŞKİSİ
Kongreye katılan psikiyatrlardan Doç. Dr. Cem İncesu, son dönemlerde sık sık gündeme gelen ‘yaşlı erkek-genç kadın’ ilişkisini cinsel yönden açıkladı. Yaşlılıkla birlikte cinsel isteğin, hazzın ve orgazmın kademeli olarak azaldığını söyleyen İncesu, erkeğin aktif cinsel yaşamını sürdürebilmesi için ilaç aldığını, bu sayede sahte bir güven yaşadığını, ancak bu tür ilişkilerin genellikle uzun soluklu olmadığını söyledi.

“HER ORGAN YAŞLANIR”
Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ferruh Şimşek de damar hastalıkları, hipertansiyon, prostat kanseri, sigara, diyabet ve hormon düzensizliklerinin yaşlılıkta cinselliği olumsuz etkilediğini belirtti. Şimşek, “Her organ yaşlandığı gibi cinsel organlar da yaşlanır, bu erkeklik hormonu testosteron azalmasıyla ilgili bir durum” dedi.

MUTLU VE UZUN SOLUKLU BİR CİNSEL YAŞAM İÇİN…
Kilo almayın, kiloluysanız en kısa zamanda zayıflayın.
Düzenli egzersiz yapın.
Sigara ve aşırı alkolden uzak durun.
Stresten ve “artık yaşlandım” psikolojisinden kurtulun.
Fiziksel bir probleminiz varsa bunu yaşlılığın kaderi olarak görmeyin ve mutlaka bir doktora giderek çözüm arayın.

 

Yaşlılıkta mutlu cinselliğin yolları yazısına ait etiketler :
Yaşlılıkta mutlu cinselliğin yolları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Yaşlılıkta mutlu cinselliğin yolları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.