YAŞ kararları açıklandıYAŞ kararları açıklandı

Yüksek Askeri Şura’nın Ağustos ayı olağan toplantısında alınan kararlar açıklandı.

Yüksek Askeri Şura’da, 30 Ağustos 2007 itibariyle emekliye ayrılacak Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Yener Karahanoğlu’nun yerine Donanma Komutanı Oramiral Muzaffer Metin Ataç, Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Faruk Cömert’in yerine ise Harp Akademileri Komutanı Orgeneral Aydoğan Babaoğlu atandı.

Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Işık Koşaner ise bulundukları görevleri bir yıl daha sürdürecekler.

Kara Kuvvetleri’nde 4 yıllık görev sürelerini dolduran 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney ve Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık da 30 Ağustos itibariyle emekliye sevk edildi.

Emekliye ayrılacak 1. Ordu Komutanı Orgeneral Fethi Remzi Tuncel’in yerine 3. Ordu Komutanı Orgeneral İsmail Koçman, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanı Orgeneral Orhan Yöney’in yerine bu yılki Şura’da orgeneralliğe terfi eden Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Erdal Ceylanoğlu, yine bu yıl emekliye ayrılacak Ege Ordusu Komutanı Orgeneral Şükrü Sarıışık’ın yerine ise Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcısı Korgeneral Necdet Özel’in getirilmesi kararlaştırıldı. 3. Ordu Komutanlığı’na da yine bu yıl terfi eden 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Saldıray Berk atandı.

Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Eşref Uğur, Yiğit Donanma Komutanlığı’na koramiral; Hava Kuvvetleri Komutanlığı Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Aksay, Harp Akademileri Komutanlığı’na atandı.

Bu arada, Şura’da, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde durumları değerlendirilen personelden ”TSK’nın itibarını sarsacak şekilde disiplin bozucu hareketlerde bulunan” 13, ”irticai tutum ve davranışları” nedeniyle 10 personelin TSK’dan ayrılmasına karar verildi.

TSK’da 34 general ve amiral bir üst rütbeye yükseldi

Şura kararlarına göre, Türk Silahlı Kuvvetleri’nde (TSK) 34 general ve amiral bir üst rütbeye, 45 albay ise general ve amiralliğe yükseldi. 40 general ve amiralin görev süreleri bir yıl uzatıldı.

Şura’da, Donanma Komutanlığı’na, oramiralliğe terfi eden Kuzey Deniz Saha Komutanı Koramiral Eşref Uğur Yiğit, Harp Akademileri Komutanlığı’na ise orgeneralliğe terfi eden Hava Kuvvetleri Kurmay Başkanı Korgeneral Hasan Aksay atandı.

Şurada, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nda boşalan orgenerallik rütbelerine 3 korgeneral terfi etti. Orgeneralliğe yükselen Kara Kuvvetleri Denetleme ve Değerlendirme Başkanı Korgeneral Erdal Ceylanoğlu Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığına, Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutan Yardımcısı Korgeneral Necdet Özel Ege Ordusu Komutanlığına, 3. Ordu Komutanlığı’na da 4. Kolordu Komutanı Korgeneral Saldıray Berk getirildi.

Elazığ’daki 8. Kolordu Komutanlığında 2002-2003 yılları arasındaki inşaat ihalesinde usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla Genelkurmay Askeri Mahkemesinde yargılanarak ceza alan ve cezası ertelenen, 3. Kolordu Komutanı Korgeneral Ethem Erdağı da geçen yıl aldığı 1 yıl temditin ardından emekliye sevk edildi.

7. Kolordu Komutanı Korgeneral Abdullah Cahit Sarsılmaz, 5. Kolordu Komutanı Korgeneral Metin Yavuz Yalçın ve 2. Kolordu Komutanı Korgeneral Hayri Güner ile 1. Hava Kuvveti ve 6. Birleştirilmiş Hava Harekat Merkezi Komutanı Korgeneral Bilgin Balanlı’nın görev süresi bir yıl uzatıldı.
04.08.2007

Kaynak : AA

YAŞ kararları açıklandı yazısına ait etiketler : , , , ,
YAŞ kararları açıklandı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

YAŞ kararları açıklandı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.