WP: “Türkiye, Irak’ı son defa uyaracak”WP: “Türkiye, Irak’ı son defa uyaracak”

ABD’de yayımlanan The Washington Post gazetesi, Irak Başbakanı Nuri El Maliki’nin yarın başlayacak Ankara ziyareti sırasında Türk liderlerinin, terör örgütü PKK’ya karşı harekete geçilmesi konusunda Irak’ı son defa uyarmasının beklendiğini yazdı.

Gazetenin haberinde, buna karşın Irak’ın hala PKK’ya karşı eyleme geçmemesi durumunda Türkiye’nin sınır ötesi harekata girişebileceği kaydedildi.

The Washington Post’a konuşan uzmanlar, Türkiye’nin yakın zamanda kuzey Irak’ta askeri operasyon gerçekleştirmesinin olası olduğunu belirtti.

ABD’nin eski Ankara büyükelçisi Morton Abramowitz de Washington’dan, PKK’ya karşı eylem için Iraklı Kürtlere baskı yapmasını istedi ve Kürtlerin buna yanaşmaması durumunda ABD’nin kendisinin harekete geçmesi gerektiğini söyledi.

Abramowitz, gazeteye açıklamasında, “Iraklı Kürtlerin harekete geçmesinin zamanı geldi. Eğer onlar yapmazsa, Amerikalıların bunu yapacağını umarım” dedi.

Gazetenin haberinde, ABD’nin Irak’tan sorumlu Merkez Komutanlığı Centcom’un, bölgede kendisi için yeni bir cephe açılmaması için Türkiye’den gelen PKK’ya karşı harekete geçilmesi çağrılarına aylardır direndiği anlatıldı. Haberde, aynı gazetenin köşe yazarı Robert Novak’ın, geçen hafta, ABD’nın terör örgütü liderlerine karşı kuzey Irak’ta Türkiye ile ortak gizli operasyon planladığını yazdığı hatırlatıldı.

Stratejik Tahminler adlı kuruluşun da bu konunun böyle basına sızmasıyla gizli operasyon ihtimalinin kalmadığı, ancak sızan haberin Iraklı Kürtler üzerinde PKK’ya karşı harekete geçme baskısını artıracağı değerlendirmesini yaptığı belirtildi.
06.08.2007

Kaynak : AA

WP: “Türkiye, Irak’ı son defa uyaracak” yazısına ait etiketler : , , , , ,
WP: “Türkiye, Irak’ı son defa uyaracak” yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

WP: “Türkiye, Irak’ı son defa uyaracak” Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.