WordPress’de Yeni Sürüme Geçmek AnlatımWordPress’de Yeni Sürüme Geçmek Anlatım

 Öncelikle son zamanlarda WordPress’in gelişmesiyle kendisini güncellemesi çok çabuk oldu. Son olarak 2.2.1 i çıkartan WordPress i nasıl yükselteceğinizi aşağıdan bulabilirsiniz..

Başlamadan Önce

 1. Veritabanınızı yedekleyin.
 2. Tüm WordPress dosyalarınızı ve, eğer varsa, .htaccess dosyanızı yedeğini alın.
 3. Aldığınız yedeklerin tekrar kullanılabilir olduklarından emin olun.
 4. Tüm pluginlerinizi deaktive edin.

Önemli: Eğer bu aşamaları tamamlamadıysanız sürüm yükseltmeye başlamayın!

1.5′den 2.0′a Sürüm Yükseltme

Not: Buradaki basamakları WordPress 2.0′dan 2.x’e sürüm yükseltirken de kullanabilirsiniz.

 1. WordPress’i Türkçe kullanacaksanız buradan WordPress son sürüm Türkçe paketi indirin, İngilizce kullanacaksanız İngilizce sürümü indirin ve paketi açın.
 2. Aşağıda belirtilenler hariç, tüm eski WordPress dosyalarınızı silin;
  1. Blog kök dizininde bulunan, /wp-config.php dosyası.
  2. /wp-content dizini. Burada özel bir durum var; eğer varsa bu klasör içinde bulunan cache dizinini (/wp-content/cache) silmeniz gerekiyor.
  3. /wp-images dizini.
  4. Eğer farklı bir dil dosyası kullanıyorsanız /wp-content/languages dizini.
  5. Kendi oluşturduğunuz dizin ve dosyalar.
 3. İndirdiğiniz ve açtığınız yeni WordPress dosyalarınızı sunucunuza gönderin. Dosyalarınızı göndermeden önce ftp istemcinizin “sunucuda aynı adlı dosya varsa” ayarlarını “her durumda dosyayının üzerine yaz” şeklinde düzenlemeyi unutmayın (örneğin FlashFXP için; “Options > File exists rules…” şeçeneği ile ulaşacağınız ekrandan Uploading bölümünü; “Smaller > Auto Overwrite, Same > Auto Overwrite, Larger > Auto Overwrite” şeklinde değiştirin)..
 4. Eğer farklı bir versiyonunu kullanıyorsanız, “Başlamadan önce” kısmında yedeğini aldığınız dosyalarınız içinden, /wp-includes dizinindeki locale.php dosyasını sunucunuzda yine aynı dizine ve eğer içine kural eklediyseniz .htaccess dosyanızı sunucunuzun kök dizinine geri yükleyin.
 5. /wp-admin/upgrade.php‘yi çalıştırın. Blogunuzda çok fazla içerik varsa bu işlem biraz vakit alabilir, sabırlı olun.
 6. İstediğiniz kalıcı bağlantı (permalink) tipini ayarlayın ve gerekiyorsa .htaccess dosyasınızın içeriğini güncelleyin.
 7. Kullandığınız pluginlerin ve temanın yükselttiğiniz WordPress sürümü ile uyumlu yeni sürümlerinin olup olmadığını araştırın ve varsa yenilerini yükleyin.
 8. Pluginleri yeniden aktifleştirin.
 9. Değişiklikleri kontrol edin.
WordPress’de Yeni Sürüme Geçmek Anlatım yazısına ait etiketler :
WordPress’de Yeni Sürüme Geçmek Anlatım yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

WordPress’de Yeni Sürüme Geçmek Anlatım Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.