WordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe YapılırWordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe Yapılır

WordPress Mu son zamanların en gözde sistemlerinden birisinin olmasının yanında problemleri de birçok kişinin başını ağrıtıyor. Bu problemlerden birisi de WordPress Mu’nun yönetim panelinin nasıl Türkçeleştirildiği konusunda. Bunun için çok basit ve pratik bir yöntem var.

Bu yöntem normal WordPress sürümlerinde uyguladığımız yöntemin aynısı. Adım adım gidecek olursak:
1) WordPress Mu dizininde wp-content klasörü altında languages isimli bir klasör yaratın.
2) WordPress’in normal bir Türkçe sürümünü indirin. WordPress Mu, WordPress’in üzerine geliştirilmiş bir sistem olduğu için kullanmış olduğu dil kalıpları kısmen aynı.
3) İndirmiş olduğunuz normal WordPress sürümünün içinde, wp-content altında languages içindeki tr_TR.mo dosyasını, WordPress Mu altında wp-content içinde yaratmış olduğunuz languages dizinine kopyalayın.
4) WordPress Mu’nun yönetim paneline girin. Options altında Generals sekmesinde Languages başlığını göreceksiniz. Hemen yanında da bir seçme kutusu var. Oradan tr_TR seçip ayarlarınızı kaydedin. Bundan sonra yönetim paneliniz Türkçeleşecektir ;)

Buraya iki not eklemek istiyorum. Birincisi WordPress Mu dizinindeki wp-content içine Languages klasörü yaratıp dil dosyasını bu dizine yüklemeden yönetim panelinde Languages başlığını göremezsiniz.

İkinci notum ise WordPress Mu’da normal WordPress sürümünden farklı olan bazı dil kalıpları var. Bu sebeple WordPress Mu yönetim paneliniz tamamen Türkçeleşmeyecek, arada bir iki tane İngilizce kelime kalacaktır.

Fırsat bulursam önümüzdeki günlerde WordPress Mu üzerine bazı bilgilendirici yazılar yazmayı düşünüyorum ama ciddi bir zaman sıkıntım var. Artık hayırlısı diyeyim…

Kaynak

WordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe Yapılır yazısına ait etiketler : , , ,
WordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe Yapılır yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“WordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe Yapılır” için 2 Yorum

 1. isimsiz dedi ki:

  yav ne büyük adamsın beni ne büyük dertten kurtardın yav allah senden razı olsun kolay gelsin sürekli takip edicem yazılarını başarılar…

 2. wolf dedi ki:

  aynen kardeş
  valla çok sağolasın.
  bu sbudomainleri otomatik olarakmı alıyo
  bizim yapabildimiz bişe varmı acaba

WordPress MU Türkçe – WordPress MU Nasıl Türkçe Yapılır Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.