Web sitelerindeki tehlike!Web sitelerindeki tehlike!

YouTube yerine YouTbe ya da Google yerine Goggle yazdığınızda karşınıza çıkan web sitelerine aldanmayın.

Güvenlik firması Sophos’un bir araştırmasına göre tarayıcımızın adres çubuğuna yazdığımız her 10 yanlış URL’den 8’i, bizi bu hatalara özel hazırlanmış, sahte sitelere yönlendiriyor.

Sophos, Facebook, Google, Twitter, Apple ve Sophos giriş sayfalarının web adreslerinde yapılabilecek tek harfli tüm hataların izini sürmüş.

Bunlara URL’deki bir harfi atlamak da dahil edilmiş (sophos yerine sopos gibi). Toplamda 14.495 URL’yi kontrol eden Sophos, bunlardan bazılarının gerçek siteler olduğunu keşfetmiş (racebook.com adlı bahis sitesi gibi). Bu tür yanlış yazımlara yönelik satın alınan domainler, sahiplerine tıklama geliri yoluyla veya bazen daha farklı yollarla para kazandırabiliyor.

Sophos, yanlış URL’lerin yüzde 15’inin reklam sitelerine çıktığını söylüyor. Yüzde 20’si IT ve hosting sayfalarına yönlenirken, 20 yanlış yazılan URL’den biri siber suç veya yetkişkin sayılan içeriklere gidiyor.

Sophos’un önerisi ise web sitelerini parmaklarımızla yazmak yerine yer imlerini kullanmamız yönünde.

Web sitelerindeki tehlike! yazısına ait etiketler : ,
Web sitelerindeki tehlike! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Web sitelerindeki tehlike! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.