Vista SP1 Sızıntı YaptıVista SP1 Sızıntı Yaptı

Windows Vista için ilk hizmet paketi hakkındaki bilgiler internete sızmaya başladı. Vista kullanıcılarını nelerin beklediğini bu haberden öğrenebilirsiniz.

APC Magazine sitesinde yayınlanan öninceleme sayesinde, çıkmasına uzun bir süre olan Vista hizmet paketi hakkında önemli bilgiler edindik. Sitede test edilen sürüm az sayıda kullanıcıya denemeleri amacıyla dağıtılan, halka açık olmayan beta sürümü. İnceleme yapılan Vista SP1 ayrı bir şekilde değil Vista ile birleşik şekilde, 3,2 GB‘lık bir DVD’de dağıtılmış.

Image

Bakarsınız SP1 içeren Vista kutuları resimdeki gibi olur

Hafiften Hızlanır mıyız?

Belirtildiğine göre, Vista SP1 ile gözle görülür bir performans artışı yaşanıyor. Bazı kullanıcıların şikayet ettiği sabit diskin sürekli işlem yapıyor olması durumu giderilmiş ve sistemin genel kararlılığı artırılmış. Önemsiz bir ayrıntı olarak da, sürüm numarasının 6.0.6000’dan 6.0.6001’e yükselmesi gösterilebilir.

Vista SP1 ile gelen yeniliklerden biri kurtarma diski oluşturma aracı. Bu araçla bir problem durumunda Windows DVD’sine ya da kurtarma araçlarına erişiminiz olmadığında kullanmak üzere bir kurtarma DVD’si oluşturulabiliyor.

Gelen Paketler

İlk hizmet paketinde şimdilik şu paketler yer alıyor:

:: Microsoft Windows için Hizmet Paketi (KB936330)
:: Microsoft Windows için Hizmet Paketi (KB937286)
:: Windows için Önemli Güncelleme (KB937287)
:: Microsoft Windows Güncellemesi (KB938371)

Bu paketler sırasıyla 133, 28, 1 ve 3 ayrı paketi içeriyor. Bu paketleri kaldırıp eski Vista‘ya dönmek mümkün. Beklendiği gibi, şimdiye kadarki tüm Vista güncellemeleri SP1 içinde mevcut.

Vista için birinci hizmet paketinin dağıtım süreciyle ilgili kesin bir bilgi yok. Bu sene sonlarına doğru genel bir beta sürümünün, 2008 başlarında da nihai sürümün yayınlanması bekleniyor. Tahminen o vakte kadar yağacak olan yamalar da hizmet paketine eklenir (diye umuyoruz, değil mi Steve?).

Vista SP1 Sızıntı Yaptı yazısına ait etiketler : , , ,
Vista SP1 Sızıntı Yaptı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Vista SP1 Sızıntı Yaptı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.