Vakıfbank Karını Durmadan KatlıyorVakıfbank Karını Durmadan Katlıyor

Vakıfbank Karını Durmadan Katlıyor

Vakıfbank, 2011 yılının ilk yarısında net karını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artırarak 649 milyon liraya çıkardı.

Vakıfbank’tan, Bankanın 30 Haziran 2011 tarihli konsolide olmayan finansal sonuçlarına ilişkin yapılan açıklamaya göre, bankanın toplam aktifleri yüzde 21 artışla 86,3 milyar liraya yükseldi. Bankanın ilk yarıdaki net karı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 649 milyon liraya çıktı.

Nakdi krediler yüzde 33,8 artışla 52,8 milyar liraya ulaşırken, kredilerin toplam bilançodaki payı yüzde 61’e yükseldi. Varlık satışı veya aktiften silme yapılmamasına rağmen yılın ilk yarısındaki performansıyla takibe dönüşüm oranının yüzde 5,6’dan yüzde 3,9’a gerilediğine dikkati çekildi.

VakıfBank’ın bireysel krediler toplamı 19,1 milyar liraya ulaşırken, Bankanın kredi segmentlerinde pazar payları taksitli ihtiyaç kredilerinde yüzde 11,6, konut kredilerinde de yüzde 11,3 seviyelerine geldi.

VakıfBank’ın KOBİ bankacılığında yoğunlaşma politikası çerçevesinde, KOBİ kredileri 2011 yılının ilk yarısında yüzde 32, geçen yılın aynı dönemine göre ise yüzde 43 artış gösterdi.

Banka, yılın ilk yarısında 35 yeni şube daha açarak şube sayısını 671’e çıkarttı. Toplam personel sayısı ise bin 369 kişilik artışla 12 bin 446’ya ulaştı.

VakıfBank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, konuya ilişkin değerlendirmesinde şunları kaydetti: “2011 yılı için koyduğumuz büyüme hedeflerinin önemli bir kısmına yılın ilk 6 ayında ulaştık. Kredilerdeki güçlü büyümenin yanı sıra gerek takibe aktarılan kredilerdeki yüzde 60 oranındaki önemli azalma gerekse yüzde 15,4 artan tahsilat performansı sayesinde aktif kalitemizde sektör ortalamalarının üzerinde bir iyileşme sağladık.” Türkiye ekonomisine sağladıkları desteğin nakdi ve gayrinakdi kredi toplamında yüzde 34 artışla 65 milyar lirayı aştığının altını çizen Kalkan, “Yıllık yüzde 25 kredi büyümesi hedefimize yılın ikinci yarısında kolaylıkla ulaşmayı bekliyoruz. Söz konusu büyümeyi de ağırlıklı olarak KOBİ ve bireysel krediler segmentinde yakalamayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Vakıfbank Karını Durmadan Katlıyor yazısına ait etiketler :
Vakıfbank Karını Durmadan Katlıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Vakıfbank Karını Durmadan Katlıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.