Vakıfbank Bin Kişiyi İşe AlacakVakıfbank Bin Kişiyi İşe Alacak

Vakıfbank Genel Müdürü Süleyman Kalkan, bankanın 2011 yılının ilk dokuz ayında, bir önceki yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 26,24 oranında artırarak 965 milyon TL’ye ulaştırdığını açıkladı.

Vakıfbank Genel Müdürlüğü’nde düzenlenen basın toplantısında bankanın 2011 yılını değerlendiren ve 2012 hedeflerini açıklayan Kalkan, “Başarılı bir yılı geride bırakmak üzereyiz. 2011’de Türk bankacılık sektöründe parlayan bir yıldız olduk. 2012’de de bunu devam ettireceğiz” dedi. Vakıfbank’ın Ankara’dan İstanbul’a taşınması sürecini de anlatan Kalkan, taşınmanın heyecanını bugün bile yaşadıklarını, sadece mekan değiştirmediklerini, banka geneline yayılan iş yapma biçimleri ve vizyonlarını da değiştirdiklerini söyledi.

“SEKTÖR KARLILIĞI YÜZDE 13 GERİLERKEN, BİZ KARLILIĞI ARTIRDIK”

2011 yılını planlarken doğru kararlar aldıklarını ve uyguladıklarını dile getiren Kalkan, “2011’i doğru okuduk. Ne kadar doğru kararlar aldığımız bugün ortada. El attığımız her alanda iyi sonuçlar elde ettik. Sonuç olarak içinde bulunduğumuz yılda bankacılık sektörü genel olarak geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 13 daha az kar etti. Ancak biz bu dönemin Yükselen ve parlayan yıldızı olduk. Doğru stratejilerimiz doğrultusunda inanıyorum ki, 2012 yılında da ışığımız daha da yükselecektir” dedi.

“2012 BANKACILIK AÇISINDAN KOLAY BİR YIL OLMAYACAK”

Avrupa’daki finansal krize de değinen Kalkan, dünyayı etkileyen bir ekonomik kriz tehlikesi olduğunu ve dünya genelindeki ekonomik dalgalanmalar sonucu oluşan risklerin, göz ardı edilmemesi gerektiğini söyledi. Küresel risklerin giderek daha fazla su yüzüne çıkacağı önümüzdeki dönemde, Türk bankacılık sektörü için en önemli avantajın güçlü yapısı olduğuna dikkati çeken Kalkan, “Şunu açık yüreklilikle söylüyorum ki, 2012 bankacılık açısından kolay bir yıl olmayacak. Ancak ben inanıyorum ki, Vakıfbank, güçlü kurumsal yapısı ve gelişim trendiyle, bu zor günleri de alnının akıyla aşmayı bilecektir. Birçok gelişmiş ve gelişmekte olan ülke kırılgan bankacılık sektörlerinin yarattığı risklerle mücadele ederken, sahip olduğumuz sağlam finansal yapı, geleceğe daha güvenli bakmamızı sağlamaktadır” dedi.

“KREDİLERİMİZ İLK 9 AYDA YÜZDE 22,5 ARTTI”

Kalkan, bu yılın ikinci yarısında dünya ekonomisine ilişkin kaygıların arttığını, Avrupa’da borç krizinin yaşandığı bir dönemde banka olarak Türk ekonomisine destek olmaya devam ettiklerine belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Banka olarak kredilerimizi yıllık yüzde 25 büyüme hedefi doğrultusunda ilk 9 ayda yüzde 22,5 oranında artırdık. Biz hedeflerimizi ortaya koyarken de iddialıyız. Şimdiden 2015 üzerinde çalışıyoruz. Bankayı büyütmek istiyoruz. Daha tabana Yaygın daha fazla müşteriye ulaşan bir banka olmayı hedefliyoruz. Bankanın aktif, krediler ve menkul kıymetlerdeki kompozisyonunu önemli ölçüde değiştirdik. Aktif kalitesini artırıcı bir takım çalışmalar yapıyoruz.”

“İŞE ALIMLARDA KPSS ŞARTINI KALDIRDIK”

Vakıfbank’ın yenilikçi ve dinamik yapısının bir gereği olarak, sektöre yön veren güçlü bir finans kuruluşu olduğunu söyleyen Kalkan, iş yapma şekillerinin de hızla değiştiğini kaydetti. Bunun sonucu olarak konut kredileri başta olmak üzere bireysel kredileri, 2011’in ilk dokuz ayında yüzde 36,61 oranında artırarak sektörün en hızlı büyüme rakamına ulaştıklarını belirten Kalkan, yine aynı dönemde takipteki kredilerin yüzde 8,66 oranında düşürüldüğünü açıkladı. Bankanın toplam mevduatının yüzde 16,48, özkaynakları yüzde 6,88, net faiz gelirini ise yüzde 3,05 oranında artırdıklarını bildiren Kalkan, net ücret ve komisyon gelirlerini yüze 33,67 oranında artırdıklarını, diğer gelirler kalemini ise yüzde 78,05’lik oranda yükselttiklerini bildirerek, “Bütün bu sonuçlar paralelinde Vakıfbank, bu yılın ilk dokuz ayında, geçen yılın aynı dönemine göre net karını yüzde 26,24 artırarak 965 milyon TL’ye ulaştı” dedi.

Kalkan, bankanın, ilk dokuz aylık dönemde, rakipleri arasında aktif karlılık ve özkaynak karlılığını en çok artıran banka olduğunun altını çizdi.

En çok gururlandıkları noktalardan birinin de şube ağını genişletmek ve istihdam yaratmaya devam etmek olduğunu söyleyen Kalkan, işe alımlarda KPSS şartını kaldırdıkları müjdesini verdi. – İstanbul

Çocuklara Süt İçirmek Zararlı Mı?Ayhan Çarkın İstanbul’da

Vakıfbank Bin Kişiyi İşe Alacak yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Vakıfbank Bin Kişiyi İşe Alacak Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.