Vajinal kuruluk nedir?Vajinal kuruluk nedir?

Vajinal kuruluk nedir?

Gerek normal yaşamda gerekse de cinsel ilişki esnasında kadınları mutsuz eden vajinal kuruluk neden oluşur? Cinsel hayatı nasıl etkiler?

Vajinal kuruluk nedir?

Dış genital bölgeden başlayan ve rahime kadar uzayan bölgeye vajina denir. Vajina 10-15 cm uzunluğunda bir kanaldır. Bu kanalın ön ile arka duvarı birbiriyle temas halindedir. Bu temastan dolayı duvarların sürtünmesini önlemek için o bölgede mutlaka bir sıvı akıntısı olması gerekir. Eğer bu bölge nemli olmazsa sürtünmeden dolayı tahriş meydana gelir.

Vajinanın cinsel ilişki esnasında daha da nemli olması gerekir. Bu nedenle ilişki esnasında vajinadan daha fazla sıvı salınır. İki şekilde vajinal kuruluktan söz edilir:

•Normal zamanlardaki kuruluk

•Cinsel ilişki esnasında yaşanan kuruluk

 Vajina neden kaygan olmalıdır?

Vajinada sürekli bir sıvı akımı olması gerekir. Çünkü vajinanın ön ve arka duvarı sürekli olarak birbiriyle temas halindedir. Kadın, günlük hayatını sürdürürken o duvarlar sürekli temas halindedir. Eğer o yüzeyler nemli olmazsa tahriş meydana gelir.

Cinsel ilişki esnasında da duvarların tahriş olmaması için ekstradan kayganlık gerekir.

Vajinal kuruluk neden olur?

Günlük hayattaki kuruluktan ve tahrişten söz ediliyorsa, bunun en sık görülen nedeni kadının yapısal durumudur. Çünkü yapısal olarak bazı kadınlarda vajinada nemlenme daha az olur.

Diğer neden, menopozdur. Östrojen hormonunun azalması ile vajina bölgesinin nemlenmesi azalır ve tahriş meydana gelebilir.

Cinsel ilişki esnasında vajinal kuruluğun en sık görülen nedeni, yeterince uyarılmamaktır. Çünkü vajinadaki kayganlaşmayı sağlayan, cinsel uyarandır. Erkekteki ereksiyonun kadındaki karşılığı vajinadaki kayganlaşmadır. Kadın yeterince uyarılmadan ilişkiye başlamışsa, tabii ki kuruluktan dolayı o bölgede ilişki esnasında ağrı meydana gelecektir.

Vajinal kuruluk cinsel yaşamı nasıl etkiler?

Cinsel ilişkide vajina kaygan değilse ilk giriş anında ve ilişki esnasında kadın ağrı duyar. Bunun yanı sıra vajinal kuruluk sorunu; kadının ilişkiden kaçması, orgazm olamaması, eşinden uzaklaşması sonuçlarını da doğurabilir.

Vajinal kuruluk ne zaman sorun olarak kabul edilmeli?

Kadın ilişki esnasındaki ağrıdan söz ediyorsa veya muayene esnasında o bölgede tahriş meydana geldiğini tespit edersek, o zaman bir sorundan bahsedebiliriz. Ama bazı kadınlarda vajina kuru olmasına rağmen hiçbir şikayet olmayabilir. Bazı kadınlarda da yeterince sıvı akımı olmasına rağmen kadın yeterince kayganlaşmadığından söz edebilir.

pudra.com

Vajinal kuruluk nedir? yazısına ait etiketler :
Vajinal kuruluk nedir? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Vajinal kuruluk nedir? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.