Uzayda Tehlike BüyüyorUzayda Tehlike Büyüyor

Uzayda Tehlike Büyüyor

İnsansız kargo uzay aracı Soyuz’un, Sibirya’da kaza yapması üzerine Rusya’nın geçen pazartesi Uluslararası Uzay İstasyonu’na yollayacağı uzay aracını en az bir aylığına ertelemesi NASA’yı endişelendirdi. Arıza yüzünden lojistik destek yollanamayan istasyonun kasımdan itibaren insansız yoluna devam etme ihtimali doğdu. Bu durumda istasyonun kontrolünün zorlaşabileceği gündeme geldi.

1998’de kurulmuştu

İstasyondaki personelin çekilmesiyle, istasyon yerden kontrol edilebilecek. Ancak insansız kalan istasyonun Dünya’ya düşme tehlikesi olabileceği söyleniyor. Dünya’nın 350 km üstünde yörüngeye oturan istasyon, Rusya’dan, Kanada’dan, Avrupa’dan, Japonya’dan bilim adamlarının birlikte araştırmalar yaptığı bir platform. 1998’de kurulup, 15 yıl uzayda kalması planlanan istasyonun ömrü 2020’ye uzatılmıştı. (Hürriyet)

Uzayda Tehlike Büyüyor yazısına ait etiketler :
Uzayda Tehlike Büyüyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Uzayda Tehlike Büyüyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.