USB Bellek İle BootUSB Bellek İle Boot

USB bellekler son zamanlarda yüksek kapasitelere ulaştı ve ilk çıktıklarından bu yana fiyatları oldukça düştü. Şu anda 2GB lık USB Bellekleri 80-100 dolar gibi rakamlara alabilmekteyiz. 256 veya 512 MB lar zaten oldukça uygun.

Peki bu USB belleklerin veri depolama ve taşıma dışında başka neye yarayabilir diye düşündünüz mü?

Bilgisayarınızı flash bellekle boot edebilirsiniz.

Artık bilgisayarınızı harddisk kullanmadan bu belleklerden açıp internete girebilir, çeşitli uygulamalarınızı yükleyebilir, çalışmalarınızı kaydedebilir ve daha fazlasını yapabilirsiniz.

Öncelikle usb bellekten bilgisayarın boot edilmesinden bahsedelim;

Yapmanız gerekenler

1-Öncelikle boot dosyasını oluşturmak için bir adet boş disketi disket sürücünüze yerleştirin. Bilgisayarımdan disket sürücü simgesinin üzerinde sağ tuş yaparak sistem disketinizi oluşturun.

2- USB Disk Storage Format Tool ‘u bilgisayarınıza indirin. USB Disk Storage Format Tool ‘u kurduktan sonra masaüstüne eklenen kısayoldan programı çalıştırın. En üstten usb belleğinizi seçin, 2. seçenekten dosya türünü FAT yapın. Create a DOS Startup Disk seçeneğini işaretleyip A sürücünüzdeki disketi gösterin. Bu işlemlerden sonra programdaki start button una basın ve flash belleğinizin bootable olmasını sağlayın.

Bu adımlardan sonra artık usb belleğiniz ile bilgisayarı başlatabilir msdos ortamına disk olmadan bile geçebilirsiniz.

Harddisk siz Usb bellek ile Linux kullanımı

CD den boot edilip çalışabilen herhangi bir linux versiyonu ve bir flash bellek ile işletim sistemini disk olmadan kullanabilirsiniz. Normalde de disk olmadan linux CD leri ile bilgisayarı açabilirsiniz ancak kapattığınızda tüm bilgiler bellekten silinir. Flash bellek burda bize verileri kaydetme alanı sağlamaktadır.

Flash belleğinizden ile işletim sistemini çalıştırmak yazı yazabilmek internete girebilmek, veri kaydedebilmek vs için ise aşağıdakileri yapmalısınız.

CD den boot ile çalışan linux lar Knoppix veya Puppy Linux tan birini cd ye kaydedin. CD den bilgisayarı başlatın ve start menuden Utilities\install puppy USB drive i seçin. Artık linuxunuzu harddsik olmadan her türlü şekilde kullanabilirsiniz.
DonanımMerkezi

USB Bellek İle Boot yazısına ait etiketler :
USB Bellek İle Boot yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

USB Bellek İle Boot Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.