Urfa’da bilinçsiz sulama susuz bıraktıUrfa’da bilinçsiz sulama susuz bıraktı

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde yeraltı su kaynakları azaldı. Tarım arazilerini GAP kapsamında sulayamayan yöre halkı, yıllarca sondaj kuyuları açarak rezervleri tüketti. İlçe halkı, taşıma suyla susuzluğunu gidermeye çalışıyor.

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinde halk hububat ve pamuk tarımıyla geçimini sağlıyor.

Yaklaşık 20 bin nüfuslu ilçede üreticiler, özellikle yaz aylarında tarlalarını sulamak için yüzlerce sondaj kuyusu açtı.

Fırat nehrine 15 kilometre uzakta bulunan ancak tarım arazilerini GAP kapsamında sulayamayan çiftçiler, 10 yıl içinde rezervleri tüketti. İlçe halkı, şimdi günlük ihtiyaçlarını karşılayacak suyu bulamıyor.

Atatürk Barajı’ndan su getirmeyi planlayan Hilvan Belediyesi proje için ödenek sağlayamadı.

Belediye şimdi 3 ve 6 tonluk kapasiteye sahip iki tankerle 10 YTL karşılığında çiftçilerden su satın alarak mahallelere dağıtıyor. Halk, gün boyunca tankerlerden kovalarla ev ve iş yerlerine su taşıyor.

Araçların ve satın aldıkları suyun Belediye’ye maliyetinin günlük 1000 YTL’nin üzerinde olduğu belirtildi.

Urfa’da bilinçsiz sulama susuz bıraktı yazısına ait etiketler : , , ,
Urfa’da bilinçsiz sulama susuz bıraktı yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Urfa’da bilinçsiz sulama susuz bıraktı Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.