Ünlü Türk CoğrafyacılarıÜnlü Türk Coğrafyacıları

Sırrı Erinç, cumhuriyet dönemi coğrafya araştırmacısı. (24 Ocak 1918, İzmit – 6 Şubat 2002, İstanbul). Ailesi ile birlikte İzmit’ten İstanbul’a taşınması ile İstanbul Erkek Lisesine gitti. İstanbul Üniversitesi Coğrafya ve Jeoloji bölümünü bitirerek doktorasını Buzullaşma üzerine yaptı. Doğu Karadeniz’de Kaçkar Dağları’nın buzul karakterde olduğunu ve Türkiyede de buzul dağlar olduğunu ilk kez ortaya koydu.

1950’lerin başında Türkiyenin iklimlerini ele aldı, Türkiye’deki göllerin derinlik şartlarını ele almaya çalıştı. 1953 yılında yayımladığı Doğu Anadolu Coğrafyası adlı kitabında bölgenin yükselme tarihi ve Van Gölü’nün oluşumu hakkında gözlemlerini anlattı. Bir yıl sonra İstanbul Üniversitesi Coğrafyası Enstitüsü’nde Karadeniz’in iki milyon yıllık geçmişini alan bir çalışma hazırladı.

1957’de İstanbul Üniversitesi’nde profesörlüğe yükseldi ve 1982’ye dek bu görevde bulundu. 1965 yılından sonra deniz jeolojisine yöneldi. Türkiye’nin denizleri ile ilgili araştırmalar yaptı. 1983 yılında İstanbul Üniversitesi bünyesinde Coğrafya ve Deniz Araştırmaları Enstitüsü’nü kurdu.

1995 yılında Türkiye Bilimler Akademisi Şeref Üyeliği ve 1998 yılında Tübitak Hizmet Ödülü’nü aldı. Eserlerinden bazıları;

Doğu Anadolu Coğrafyası (1953)
Tatbikî Klimatoloji ve Türkiye’nin İklim Şartları (1956)
Türkiye Atlası (1961)
Klimatoloji ve Metodları (1962)
Yağış müessiriyeti Üzerine Bir Deneme ve Yeni Bir İndis (1964)
12 Mayıs 1971 Burdur Depremi (1971)
Elli Yılda Coğrafya (1973)
Vejetasyon Coğrafyası (1977)

Ünlü Türk Coğrafyacıları yazısına ait etiketler : , , , ,
Ünlü Türk Coğrafyacıları yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Ünlü Türk Coğrafyacıları” için 2 Yorum

  1. aylin dedi ki:

    ne kadar bulunu

  2. BursAnkarA dedi ki:

    çok güsel olmuş elleriniz dert görmesin !!!

Ünlü Türk Coğrafyacıları Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.