Ulu Önder Atatürk’ün Bilinmeyen YönleriUlu Önder Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri

Ataturk1-250x300Cumhuriyetin Kurucusu Ulu Önder Atatürk’ün bugün bilinmeyen özelliklerinden bahsedeceğiz. Atatürk’ün giydiği bütün gömlekler beyazdı ve ona bu gömlekleri hazırlayan terzi İstanbul’da Beyoğlu’nda ki atölyesinde onun bedenine uygun gömlekleri dikerdi.  Takım elbisede ise lacivert dışında bütün renkleri giyerdi ve takım elbiselerinin tasarımını kendisi yapardı. Atatürk’ün boyu 174 cm ve kilosu ise 76’dır.  Konuşmasına ve Türkçenin iyi kullanılmasına çok dikkat eden Atatürk bazen Rumeli şivesini bazı kelimeleri telaffuz etmek  için kullanırdı. Ayrıca Fransızcaya çok merakı vardı ve bazen konuşurken Fransızca kelimeler de kullanırdı.  Atatürk düzenli ve tertipli olmasının yanı sıra aynı zamanda da simetri takıntısı da olan biriydi. Evindeki eşyalarını hatta misafir gittiği evlerde ki eşyaların bile eğri ya da yanlış durduğunu görünce onları düzeltirdi. Sigara içmeyi çok severdi ve hasta yatağında kendisine sigarayı azaltmasını söyleyen doktoruyla bile sigara pazarlığına girmişti. Gezilerinde kendisi için kesilen kurbanları fakir ve yoksullara bağışlayan Ulu Önder’in en sevdiği yemek ise kuru fasulye ve pilavdı. Atları, kuşları  çok seven Atatürk’ün sporda ise yüzmeye ve bilardoya da ilgisi oldukça fazlaydı. Bilim ve ilime olan merakı hayatı boyunca sürdü ve en başarılı olduğu konu ise matematikti. Kendisine Ata diye hitap edilmesinden de hoşlanmazdı. En büyük isteği ise bir dünya turuna çıkmak olan Atatürk’ün bunu gerçekleştirmek için çok vakti olmadı. Onu çok seven Fikriye Hanım Ulu Önder’in başka biriyle evlenmesiyle hayatına üzücü bir şekilde son vermiştir ve mezarının nerede olduğu bilinmemektedir.

Ulu Önder Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri yazısına ait etiketler : , , , ,
Ulu Önder Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Ulu Önder Atatürk’ün Bilinmeyen Yönleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.