Türklerin Yeni OyunuTürklerin Yeni Oyunu

Türklerin Yeni Oyunu

Dünyadaki dev teknoloji firmalarının ilgiyle izlediği Karadenizli Yerli ailesinin üç dahi çocuğu, yeni dijital oyunları Warface’yi 2012’de piyasaya sürecekleri müjdesini verdiler. Crytek isimli firmanın sahibi Avni, Cevat ve Faruk Yerli’nin yaratıcısı olduğu Crysis oyunu şimdiye kadar dünyada üç buçuk milyondan fazla sattı.

Dünyada birçok gencin tutkunu olduğu Crysis oyununun yaratıcılarından Avni, Cevat ve Faruk Yerli’nin sahibi olduğu Crysis isimli şirket dijital oyun sektöründeki ödülleri adeta silip süpürüyor. Almanya merkezli Crytek firmasının İngiltere, Kore, Çin, Amerika, Bulgaristan, Macaristan ve Ukrayna’da oyun geliştirme stüdyoları bulunuyor. Şimdiye kadar piyasaya 5 dijital oyun süren ve büyük başarı sağlayan Yerli kardeşler, Warface isimli yeni oyunlarını 2012 yılında piyasaya süreceklerini açıkladılar.

TEKNOLOJİDE DÜNYADA 1 NUMARAYIZ

1973 yılında Giresun’dan Almanya’ya gelen Yerli ailesinin 1995 yılında Türkiye’den yanlarına getirdiği üç çocuğundan biri olan Avni Yerli, ürettikleri oyunların Türkçe de dahil olmak üzere 11 dilde piyasaya çıktığını belirtti. Crysis isimli oyunun sesleri ve efektleri Holywood’un tanınmış müzisyenleri tarafından hazırlanmış. Firmanın kurucularından Avni Yerli, “Bilgisayar oyunları teknolojisini biz yaklaşık on bir yıldır geliştiriyoruz ve şuanda üçüncü jenerasyon olarak piyasaya pazarlıyoruz. Şuanda teknoloji bakımında dünyada birinciyiz, zirvede yer alıyoruz. Bütün dünyadan çok büyük şirketler ile beraber çalışıyoruz. Crytek olarak şuanda 5 oyun geliştirdik. Şirketimizde çalışan 600 kişiden fazla eleman var. Almanya’nın yanı sıra dünyada 7 stüdyomuz var” dedi.

ÖDÜL AVCILARI

Yerli kardeşlerin gerek Crytek isimli firmaları gerekse Crysis isimli oyunları ödül üzerine ödül kazanıyor. Bu ödülleri Avni Yerli şöyle sıraladı: “Son iki ay içerisinde iki kez Avrupa’nın en iyi stüdyoları seçildik. Geçen haftasonu’da Almanya’da ‘European Games Award’ programında biz Avrupa’nın en iyi stüdyosu ödülünü kazandık. Bizim oyun Crysis 2, dokuz ödülden beşini kazandı. En iyi Avrupa oyunu, en iyi aksiyon oyunu, en iyi Art Direction, en iyi ses ve müzik ödüllerini aldık. Bizim için çok gurur verici bir şey, çok memnun kaldık.”

WARFACE 2012’DE PİYASADA

Dünyada birçok gencin tutkunu olduğu Crysis oyununun yaratıcılarından Cevat Yerli ise merakla beklenen yeni oyunlarının da piyasaya çıkmaya hazırlandığını belirterek, “Crysis 2 konsol olarak ve PC bilgisayar oyunu olarak çıktı ve şuanda 3,5 milyona yakın satış var. Şuanda Warfeace ile daha fazla trend ve büyüyen endüstriye yatırım yapıyoruz. Warface ile inşallah daha iyi olacak. Warface önümüzdeki yıl yani 2012’de piyasaya çıkacak” şeklinde konuştu.

GELECEKTE ONLİNE OYUNLAR ÇOK MODA OLACAK

Cevat Yerli dijital oyun sektörünün gelecekte daha çok online ve taşınabilir aygıtlara yoğunlaşacağını dile getirerek şöyle konuştu: “Şuanda piyasa durumu Avrupa’da veya Amerika’da konsol endüstriden daha fazla PC endüstrisine kayıyor ve gelecek senelerde online PC, online sosyal, birde online mobile, yani telefon oyunları çok büyük derecede ilgi görecek. Özellikle online endüstrisinde bir ücretsiz oynama modeli olan ‘Free to play’ her geçen gün daha da büyüyor. Warface’yi yaparken bu son gelişmeleri göz önünde bulunduruyoruz.”

BAŞARILARININ SIRRI

Yerli ailesinin bir diğer üyesi Faruk Yerli ise üç göçmen kardeşin başarı sırrını şu sözlerle özetliyor: “İlk başta çalışkanlık. İnsan dünyada çalışmadan bir şey kazanamıyor muhakkak. Tabiki önemli olan her işe bir konsept ile girmek, belli bir stratejiyi hazırlamak, kendine göre uygun bir hedef seçmek. Sonrada o hedefi stratejinize göre gerçekleştirmek. Önemli olan tabiki çok sabır gerekiyor. Her işte ilk adımda olmasa bile, ikinci adım, üçüncü adımı denemek ve bırakmamak gerekiyor. Bazı insanlar istiyor ki bugünden yarına her şey olsun, zenginleşeyim, sıfırdan en üste bir anda çıkayım. Öyle bir şey olamaz, yani bir hayal bu. Çok çalışmak, planlı yürümek ve sabretmek gerek.”

DERSLERİNİZİ İHMAL ETMEYİN

Avni Yerli, oyun oynamanın herkesin hakkı olduğunu belirtse de, özellikle ilerde kendileri gibi başarılı olmak isteyen gençlere ise şu mesajı veriyor: “Gerçekten oyun bir eğlence demek. O eğlencenin de tabi keyif vermesi gerekiyor, zevkli olması gerekiyor. Özellikle öğrencilere mesajım okulu ihmal etmeyin, oyunu zamanlı oynayın ama gereğinden fazla oynamayın. Önce ders ondan sonra oyun.”

Türklerin Yeni Oyunu yazısına ait etiketler :
Türklerin Yeni Oyunu yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türklerin Yeni Oyunu Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.