Türkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyorTürkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyor

Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, uygulamaya koydukları pilot proje ile Türkiye’nin gürültü haritasını hazırladıklarını söyledi.

Eroğlu, TBMM Genel Kurulunda, Bakanlığının 2008 bütçesi üzerindeki soru ve eleştirileri yanıtladı. Bakanlığının, solunan havadan, içilen suya kadar ülkenin her noktasıyla ilgilendiğini belirten Eroğlu, ”Biz bunun şuurundayız. Hedefimiz, çevre, orman, doğa koruma ve su konularında sürdürülebilir bir yönetimin uygulamaya konulmasıdır” dedi.

Çevre ile ilgili konuların AB sürecinin en önemli ayağını teşkil ettiğini hatırlatan Eroğlu, 300 direktiften oluşan AB müktesebatının çok önemli bir bölümünün Türk mevzuatıyla uyumlu hale getirildiğini bildirdi. Direktiflerin yüzde 40’ının uyumlu hale getirildiğine işaret eden Eroğlu, hedeflerinin 2010 yılına kadar tüm mevzuatı AB direktifleriyle uyumlu hale getirmek olduğunu ifade etti.

Bakan Eroğlu, 81 ilin hava kalitesinin sürekli ölçüldüğünü hatırlatarak, Bakanlığının web sayfasından illerin hava ölçüm sonuçlarının yayınlandığını bildirdi. Türkiye’nin Kyoto Protokolüne taraf olmadığını anımsatan Eroğlu, protokol konusunda çeşitli bakanlıklarla birlikte çalışma yapıldığını dile getirdi.

-GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ-

Çevre ve Orman Bakanı Eroğlu, gürültü kirliliği ile mücadele konusunda da çalışma yürüttüklerini belirterek, havaalanı, sanayi sitesi ve demir yolu gibi pilot olarak seçilen alanlarda bölgesel gürültü haritaları hazırlandığını açıkladı. Eroğlu, çalışma tamamlandığında Türkiye’nin gürültü haritasının çıkarılacağını söyledi.

Katı atık depolaması ile ilgili çalışmalar hakkında da bilgi veren Eroğlu, katı atık tesislerinin 15’den 29’a çıkarıldığını bildirdi. 51 tesisin yapım çalışmasının devam ettiğini kaydeden Eroğlu, 2008 yılı sonuna kadar tesislerin tamamlanacağını ve 50 milyon kişinin katı atıklarının bertaraf edileceğini anlattı. Eroğlu, OECD’nin çevre göstergelerinde, Türkiye’nin 2003 yılında 98. sırada yer aldığını hatırlatarak, 2007 itibariyle Türkiye’nin aynı göstergelerde 45. sıraya yükseldiğine dikkati çekti.

Ülke genelinde 51 ilin çevre düzen planlarının hazırlandığını belirten Eroğlu, kalan illerle ilgili çalışmanın da devam ettiğini söyledi. 2008 ve 2009 yıllarında hazırlanacak çevre düzen planlarını ile Türkiye’nin yüzde 70’nin planının tamamlanmış olacağını ifade eden Eroğlu, bu planların arazilerin korunması için önemli olduğunu kaydetti.

-GAP’DA SULAMA-

Eroğlu, DSİ’nin Türkiye’nin en büyük kurumlarından birisi haline geldiğini belirterek, ”İddia edildiği gibi GAP’taki sulama faaliyetleri durmadı. Aksine arttı. 2003 yılına kadar sulanan alan sadece 175 bin hektar. Biz ise sulama sistemlerini modernize ederek, 2006 sonuna kadar 90 bin hektar alanı sulamaya açtık” diye konuştu. Eroğlu, 100 bin hektarı kapsayacak sulama inşaatının da devam ettiğini bildirerek, özel sektörü de devreye sokarak sulama projelerini en kısa zamanda bitireceklerini söyledi.

Görüşmelerin ardından Dışişleri Bakanlığı, AB Genel Sekreterliği, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, Rekabet Kurumu, Milli Prodüktivite Merkezi, Küçük ve Orta Ölçekli Sanayi Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı, Türk Akreditasyon Kurumu, Türk Standartları Enstitüsü Başkanlığı, Türk Patent Enstitüsü Başkanlığı, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Çevre ve Orman Bakanlığı, Orman Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü ile Özel Çevre Koruma Kurumu Başkanlığının 2008 yılı bütçeleri kabul edildi.

Türkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyor yazısına ait etiketler : , , , , , ,
Türkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

“Türkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyor” için 1 Yorum

  1. berkay dedi ki:

    bakalım hangi şehir daha gürültülü 🙂

Türkiye’nin gürültü haritası hazırlanıyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.