Türkiye’nin en küçük pilli bebeğiTürkiye’nin en küçük pilli bebeği

Türkiye'nin en küçük pilli bebeği

Gözlerini dünyaya kalp ritmindeki bozuklukla açan bir günlük bebek, kalbine takılan pille yaşama tutundu.

Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli kalp-damar cerrahları Prof. Dr. Ali Kutsal, Opr. Dr. Hakan Aydın ve Opr. Dr. Murat Koç’dan oluşan ekip, Türkiye’de bir ilke imza atarak kalbine 90 gramlık pil taktıkları 2 kilo 350 gram ağırlığındaki bebeği hayata bağladılar.

Operasyonla ilgili bilgi veren Opr. Dr. Hakan Aydın, başka bir hastanede dünyaya gelen bebeğin kalp hızının, doğumdan hemen sonra normalden düşük olduğunun tespit edilmesi üzerine, Dr. Sami Ulus Kadın Doğum, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne sevk edildiğini söyledi.

Anne karnında böyle bir anomali tespit edilmeyen bebeğin kalbine, ritmi normale döndürecek kalp pili takılmasına karar verdiklerini belirten Aydın, şu bilgileri aktardı:

”Kalp hızı normalde atması gerekenden düşük olan hastamıza bu operasyon yapılmasıydı kalp yetmezliğinden kaybedecektik. Bu nedenle kalbine pil takmaya karar verdik. Cerrahi yöntemle kalbinin üzerine pilin bağlantı kabloları sabitleştirildi, daha sonra da bataryasına bağlantı sağlandı. Bu işlem yetişkin hastalarda daha farklı bir yöntemle yapılıyor. Ancak hastamız çok küçük olduğu için bu yöntem uygulandı. Bundan sonra yaşamını normal bir şekilde sürdürebilir, büyüyünce de istediği gibi koşup oynayabilir. Çünkü taktığımız pil buna imkan verecek özellikte.”

Şimdi 28 günlük olan bebeğin sağlık durumunun son derece iyi olduğunu, kontrollerinin 6 ayda bir yapılacağını ifade eden Aydın, hastanın kalp ritmi belli bir süre sonra normale döndüğü takdirde, kalp pilinin devre dışı bırakılarak takip edileceğini, ancak bunu erken dönemde beklemediklerini söyledi.

Pilin 5-7 yıl sonra yenilenmesi gerekebileceğini anlatan Aydın, ”Hastamıza, 90 gram ağırlığında dünyada üretilen en küçük kalp pilini taktık. Dünyada da nadir uygulanan bu operasyon, Türkiye’de bu kadar düşük ağırlıktaki bir bebeğe ilk kez uygulandı” diye konuştu.

AA

Türkiye’nin en küçük pilli bebeği yazısına ait etiketler :
Türkiye’nin en küçük pilli bebeği yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türkiye’nin en küçük pilli bebeği Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.