Türkiye’nin en ağır salgın hastalığı!Türkiye’nin en ağır salgın hastalığı!

Türkiye'nin en ağır salgın hastalığı!

Sağlık Bakanı Akdağ, Türk halkının kilo problemi ile ilgili önemli bir grafiğe dikkat çekti. Akdağ’a göre Türk toplumu en ağır hastalığını bilmiyor. Hangi sınıftasın hesapla!

Osman Ateşli’nin haberi

İki gün önce Erzurum’da gazetecileri ağırlayan Sağlık Bakanı Recep Akdağ, gazetecilere Erzurum’da yeni yapılan Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ni gezdirdikten sonra bir bilgilendirme toplantısı yaptı. Akdağ, toplantıda Türk halkının kilo problemi ile ilgili önemli bir noktaya dikkat çekti.

“Türkiye’de bir obezite salgını var” diyen Recep Akdağ, Türkiye’nin bu alanda dünyanın en kötü ülkelerini yakaladığını açıkladı.

Akdağ, bu sağlık dengesinin bozulmasından dolayı, şeker hastalığı, kalp rahatsızlıkları, solunum yetersizliği ve eklem rahatsızlıklarında ciddi artışlar olduğunu ifade etti.

Akdağ, Türk toplumunun en ağır hastalığının bu olduğunu ve bunun bir kozmatik sorununun ötesinde bir şey olduğunu ifade etti.

Kilo sorununu yaşamamak için sağlığına dikkat ettiğini ifade eden Bakan Akdağ, son bir buçuk ayda 4.5 kilogram olmak üzere son 6 ayda 7.5 kilo verdiğini belirterek, ”6 daha verip 70 kiloya düşeceğim” dedi.

Akdağ’ın dikkat çektiği tehlikenin grafiği

TURDEP’in yapmış olduğu araştırmaya göre; 1998 yılında kilosu normal olan vatandaşların oranı yüzde 55 iken bu rakam 2010 yılında yüzde 27,5’a düşmüş durumda. Obezlerin oranı 1998’de yüzde 22 iken bu rakam 2010 yılında yani 4 yıl sonra yüzde 36’ya çıkmış. Kilolu vatandaşların oranı ise 1998 yılında yüzde 23 iken bugün bu rakamın yüzde 36,5’a çıktığı görülüyor.

Kilo hesaplama formülü

‘Kilo olarak risk taşıyan oranlarda mısınız?’ kolaylıkla ölçebilirsiniz.

Kişinin boyunun karesi alınıyor, kendisinin ağırlığı bu rakama bölünüyor. Mesela bir kişinin boyu 1.70 m ve kilosu 94 ise ; 1.70×1.70=2.89 (m2), 94/2.89=32.52kg/m2

Hangi değerler normal

Dünya Sağlık Teşkilatının kriterlerinde, BMI

18-25kg/m2 arası normal,

25-29.9 arasında olanlar fazla kilolu,

30-35 obez(aşırı şiman),

35 üzerinde olanlar ise morbit obez (mutlaka tıbbi tedavi görmesi gerekli) olarak sınıflandırılıyor. Yukarıdaki örnekte sonuç 32.52 olduğu için obez tanımlamasına giriyor. Yani aşırı şişman.

Aşırı şişmanlığın en yaygın olduğu ülkelerin başında ise Amerika Birleşik Devletleri geliyor. NAASO’nun (North American Association For The Study of Obesity) başkanı David York, ABD’de obezite oranı yüzde 50’lerde dolaştığını kaydetti.

Bir diğer kriter karın çevresidir. Karın çevresi erkeklerde 102cm’den yukarı, kadınlarda 88cm’den yukarı olanlar da obez kabul edilir.

Karın çevresinin ölçülmeside en az VKI kadar önemlidir. Çünkü bir anlamda bu, karın içi organlarının yağlandığını ve obeziteye bağlı komplikasyon ve hastalıkların vücutta geliştiğini bize gösterir. Karın çevresi geniş olanda genellikle insülin rezistansı denilen durum söz konusudur. Bu şahıslar genellikle tansiyonları yüksektir ve şeker hastalığına adaydırlar. Kalp hastalıkları riski de karın çevresi normalde büyük olanlarda daha çok görülür.

HABER 7

Türkiye’nin en ağır salgın hastalığı! yazısına ait etiketler :
Türkiye’nin en ağır salgın hastalığı! yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türkiye’nin en ağır salgın hastalığı! Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.