Türkiye’den karşı hamleTürkiye’den karşı hamle

Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’den gelen mallara yüzde 30 vergi konulacağını açıkladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Hayati Yazıcı, Suriye’deki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Hayati Yazıcı, “Suriye’den gelen mallara yüzde 30 vergi koyacağız” diye konuştu.

Suriye’nin Türkiye’yle imzaladığı Serbest Ticaret Anlaşması’nı askıya aldığını hatırlatan Bakan Yazıcı, Türkiye’nin hamlelerini sıraladı.

Buna göre, Suriye plakalı 20 yaşından büyük araçların Türkiye’ye girişine izin verilmeyecek.

Türkiye, Suriye üzerinden yapılan mal satışına alternatif güzergahlar belirlemek için de çalışıyor. Onlardan biri İskenderun Limanı.

Bu liman üzerinden Akabe Limanı’na direkt hat açılacak. Plan dahilinde Habur Sınır Kapısı’ndaki yoğunluğu azaltmak için Ovaköy ve Aktepe’de iki yeni sınır kapısı daha açılacak.

Ayrıca Habur’daki araç trafiğini rahatlatmak için var olan köprüye paralel ikinci bir köprü yapılacak.

Hayati Yazıcı, “Türkiye ekonomisinin dinamizmi doğacak sıkıntıyı absorbe edecek büyüklükte” diyerek yaptırımların Suriye’ye pahalıya mal olacağını da ifade etti.

 

Türkiye’den karşı hamle yazısına ait etiketler : ,
Türkiye’den karşı hamle yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türkiye’den karşı hamle Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.