Türkiye yeni euro’dan silindiTürkiye yeni euro’dan silindi

Türkiye’nin bulunmadığı yeni madeni euro’lar gelecek yıl tedavüle girecek.
Financial Times’ın haberinde, Avrupa Komisyonu’nun madeni paraların arkasına Hazar Denizi’ne kadar uzanan, Türkiye’yi de içine alan bir Avrupa haritası konulmasını önerdiği, ancak ulusal hükümetlerin temsil edildiği Avrupa Konseyi’nde, Türkiye’nin haritadan çıkartılmasına karar verildiği kaydedildi.

Gazetenin Brüksel muhabiri Andrew Bounds’un imzasını taşıyan haberde, Türkiye’nin haritadan silinmesi için, yeni paralar üzerindeki haritada AB üyelerinden “Kıbrıs”ın (Güney Kıbrıs) yüzlerce kilometre daha batıda, Girit adası yakınlarında gösterildiği belirtildi.

Haberde görüşlerine yer verilen, Avrupa Parlamentosu’nun İtalyan liberal üyeleri Marco Cappato ve Marco Pannella “Konsey, bilerek ve gizlice Türkiye’yi yeni haritadan silmiştir. Belarus gibi bir dikta yönetimi haritada var, ama katılım müzakereleri yürüten Türkiye gibi demokratik bir ülke yok” diyerek tepki gösterdi.

Financial Times, Konsey’den henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadığını yazdı.

Gazete ayrıca, konuyu araştıran Pannella ve Cappato’ya Avrupa Komisyonu’ndan yazılan mektupta, haritayı Konsey’in değiştirdiğinin doğrulandığını bildirdi.

Türkiye yeni euro’dan silindi yazısına ait etiketler : , ,
Türkiye yeni euro’dan silindi yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türkiye yeni euro’dan silindi Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.