Türkçemizin HaliTürkçemizin Hali


Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum

Göreniniz, bileniniz, Duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı:
“Bu günden sonra, divanda, dergâhta,Bârgâhta, mecliste, meydanda Türkçe’den başka dil konuşulmaya” diye

Hatırlayanınız var mı?

Dolanın yurdun dört bir yanını, Çarşıyı, pazarı, köyü, şehri, Fermana uyanınız var mı?

Nutkum tutuldu, şasırdım merak ettim, Dolandığımız yerlerdeki Türkçe olmayan isimlere, Gördüklerine, duyduklarına üzüleniniz var mı?

Tanıtımın “demo”, sunucunun “spiker”, Gösteri adamının “showmen”, Radyo sunucusunun “diskjokey”, Hanım ağanın, “firstlady” olduğuna Şaşıranınız var mı?

Dükkânın “store”, bakkalın “market”, torbanın “poşet”, Mağazanın “süper”, “hiper”, “gross market”, Ucuzluğun, “damping” olduğuna Kben terbiyesizimnız var mı?

İlan tahtasının “billboard”, sayı tablosunun “skorboard”, Bilgi alışının “brifing”, bildirgenin “deklarasyon”, Merakın, uğrasın “hobby” olduğuna Güleniniz var mı?

Bırakın eli, özün bile seyrek uğradığı, Beldelerin girişinde”welcome” çıkışında “goodbye” Okuyanınız var mı?

Korumanın, muhafızın, “body guard”, Sanat ve meslek pirlerinin “duayen”, İtibarın, saygınlığın,”prestij” olduğunu Bileniniz var mı?

Sekinin, alanın “platform”, merkezin “center”, Büyüğün “mega”, küçüğün “mikro”, sonun “final”, Özlemin hasretin, “nostalji” olduğunu Öğreneniniz var mı?

İş hanımızın “plaza”, bedestenimizin “galeria”, Sergi yerlerimizi, “center room”, “show room”, Büyük şehirlerimizi, “mega kent” diye Gezeniniz var mı?

Yol üstü lokantamızın “fast food”, Yemek çeşitlerimizin “menü”, Hesabını, “adisyon” diye Ödeyeniniz var mı?

İki katlı evinizi “dubleks”, Üç katlı komşu evini “tripleks”, Köşklerimizi “villa”, eşiğimizi “antre”, Bahçe çiçeklerini “flora” diye Koklayanınız var mı?

Sevimlinin “sempatik”, sevimsizin “antipatik”, Vurguncunun “spekülatör”, eşkıyanın “mafya”, Desteğe, bilemediniz koltuk çıkmağa, “sponsorluk” Diyeniniz var mı?

Mesireyi, kır gezisini “picnic”, Bilgisayarı “computer”, hava yastığını “air bag”, Eh pek olasıcalar, oluru, pekalayı, “okey” diye Konuşanınız var mı?

Çarpıcı önemli haberler, “flash haber”, Yaşa, varol sevinçleri, “oley oley”, Yıldızları, “star” diye Seyredeniniz var mı?

Virvirik dağının tepesindeki köyde, “Cafe show” levhasının altında, Acının da acısı Kahve içeniniz var mı?

Toprağımızı, bayrağımızı, İnancımızı çaldırmayalım derken, Dilimizin çalındığına, talan edildiğine, Özün el diline özendiğine, İçi yben terbiyesizimnız var mı?

Masallarımızı, tekerlemelerimizi, Ata sözlerimizi unuttuk, Şarkılarımızı, türkülerimizi, Ninnilerimizi kaybettik, Türkçe’miz elden gidiyor, Dizini döveniniz var mı?

Karamanoğlu Mehmet Bey’i arıyorum, Göreniniz, bileniniz, Duyanınız var mı?

Bir ferman yayınlamıştı …
Hayal meyal hatırlayıp da, Sahip çıkanınız var mı?

Kaynak : Yahoo Erzurumlular Grubu Yazılarından Alıntı

Türkçemizin Hali yazısına ait etiketler :
Türkçemizin Hali yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Türkçemizin Hali Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.