Toyota Auris tanıtıldı…Toyota Auris tanıtıldı…

Toyota’nın Türkiye’de üretilen modeli Auris tanıtıldı. 34 bin 800 YTL’den satışa sunulan otomobilde, toplam 9 hava yastığı bulunuyor

Toyota Türkiye Genel Müdürü ve Üst Yöneticisi (CEO) Kazuhiro Kobayashi, tanıtım toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.
Toyota Türkiye’nin Auris ile ilgili kapasitesinin şu anda 60-70 bin civarında olduğunu belirten Kobayashi, ”Üçüncü model konusunda herhangi bir açıklama yok. Şu anda Auris ve Verso üretimine konsantre olmuş durumdayız. Yeni bir tartışma yok” dedi.
Auris satışlarının iyi gitmesi durumunda esnek üretime sahip olduklarını dile getiren Kobayashi, Toyota Türkiye’nin üretim kapasitesinin 77 bine çıkarıldığını hatırlattı.
Kobayashi, Auris üretiminin satışa bağlı olacağını, satışların iyi olması durumunda Toyota Türkiye’nin de üretimde esnek olacağını vurguladı.
Toyota Türkiye’nin geçmiş yıllarda ihracat şampiyonu olduğunun hatırlatılması üzerine Kobayashi, şunları söyledi:
”Son 3 yılda ihracatta birinci olmuştuk. Bu tabii bizim ürünümüze de bağlı. Biz şu anda kaliteli otomobil üretmeye konsantre oluyoruz. Bu üretimlerimizle geçmiş 3 yılda birinci olduk. Bir kez daha birinci olursak da bundan oldukça memnun olacağım. Şu anda biz kalitede başarımızı sürdürmek istiyoruz. Bu şekilde birinci olmayı hedefliyoruz. Bu yılki ihracat hedefimiz 2,5 milyar dolar.”
Kazuhiro Kobayashi, Auris’te yerlilik oranının sorulması üzerine de, Türkiye’den alınan parçaların yüzde 50’nin üzerinde olduğunu, Avrupa’nın da dahil edilmesi durumunda bu oranın yüzde 90’a çıktığını söyledi.
Kobayashi, şu anda Japonya’dan oldukça az miktarda parça geldiğini de sözlerine ekledi.

9 HAVA YASTIĞI

“Uzaydan kopup gelen altın meteor” konseptiyle tanıtılan Toyota Auris, adını Latince “altın” anlamına gelen “aurum” kelimesinden aldı.
Toyota Avrupa Tasarım Merkezi tarafından tasarlanan Auris, Toyota’nın yeni tasarım felsefesini yansıtarak, tüketicinin Hatchback modellere olan bakış açısını radikal bir şekilde değiştirmeyi amaçlıyor.
Toyota Auris, beş kapılı olarak, 1,4 litre dizel ve 1,6 litre benzinli olmak üzere iki farklı motor seçeneği ile pazara sunuluyor.
1,4 litre dizel motor 90 beygir gücüne, 1,6 litre benzinli motor seçeneği ise 124 beygir gücüne sahip.
Sınıfında ilk kez diğer Hatchback modellerden farklı olarak diz hava yastığı da sunan Toyota Auris’te toplam 9 hava yastığı bulunuyor.
Euro NCAP testlerinden 5 yıldız alan Auris’in 1,6 litre benzinli motor seçeneği 34 bin 800 YTL’den, 1,4 litre dizel motoru da 38 bin 200 YTL’den başlayan satış fiyatıyla pazara sunulacak.

 

Kaynak : milliyet.com

Toyota Auris tanıtıldı… yazısına ait etiketler : , , ,
Toyota Auris tanıtıldı… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Toyota Auris tanıtıldı… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.