Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli?Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli?

Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli?

Sağlıklı tırnaklara sahip olmak yalnızca estetik açıdan değil, beden sağlığını takip etmek açısından da önemli. Batık tırnaktan tutun da soyulan tırnaklara kadar bir takım problemlerle mücadele etmek gerekir.

Yıkadığın çamaşır ve bulaşıklar, kullandığın kimyasallar gün içinde dış etkenlere en fazla maruz kalan tırnaklarının zarar görmesini önleyen ve dayanıklılığını sağlayan üst tabakasını yitirmesine neden olur. Bu da yerini dış etkilere karşı daha hassas tırnaklara bırakır. Tırnak problemleri çoğunlukla birden bire belirmiyor; ortaya çıkması için belli bir zaman geçmiş olması gerekiyor. Bunun yanında çoğu tırnak problemi dış faktörlere bağlı olsa da, hastalıkla ya da kullanılan bir ilacın yan etkisi ile oluşanları da var.

Rengi bozulmuş tırnaklar

En sık rastlanan tırnak problemi olan renk bozukluğu adından da anlaşılacağı gibi tırnağın orijinal renginin sarı, mavi, kırmızı ya da mora dönüşmesi ile gözleniyor ki bu renklenme bazen tırnağın belirli bir bölümünde bazense tümünde belirebiliyor. Tırnak renginin bozulması çeşidi nedenlerden ileri gelebiliyor. En yaygın sebep ise zayıf kan dolaşımı, yani kalp problemleriyle ilişkili nedenler. Dolayısıyla herhangi bir kalp rahatsızlığı tırnakta renk değişikliğini tetikliyor.

Bir sıkışma sonucu tırnak katmanları arasında biriken kan da aynı şekilde renk değişikliğine neden olabildiği için teşhis konusunda seni yanıltmasın. Eğer renk değişikliği bir sıkışmadan kaynaklanıyorsa, tırnak uzadıkça renklenme de uca doğru ilerleyecektir. Farklı koşullar ise mutlaka bir muayene gerektiriyor anlamına gelir. Eğer kullandığın ilacın yan etkisi ise doktorunla muhakkak konuşup bir süreliğine ilacı bırakmalısın. Psikolojik olarak bu görüntüden uzaklaşmak istiyorsan da oje sürebilirsin.

Tırnak batığı

Genellikle ayak tırnağın başparmağında görülen batık sorunu, tırnağın çevresindeki ete doğru uzamasından kaynaklanıyor. Yani tırnak düz değil de yana doğru uzuyor. Batık sorunu genellikle biçimsiz tırnak kesimi ve törpülemeden ileri gelir. Diğer bir sebebi ise başparmak bölgesine baskı yapacak tipte ayakkabı kullanımıdır. Eğer erken evrelerde farkına varır ve tedavi yoluna gidersen, tırnağın etin içine doğru daha da uzamasını önleyebilir ve güzellik uzmanına yaptıracağın bir pedikürle sorunun üstesinden gelebilirsin. Fakat gecikirsen rahatsızlık daha ileri boyutlara taşınır. Hem daha fazla acı verici olur hem de cerrahi müdahaleye başvurmadan yakanı bırakmaz.

Soyulan tırnak eti

Çok sık rastlanan bir problem olan tırnak eti soyulması sen onları koparmaya çalıştıkça daha da acı verici hale gelir. Ellerini bir süre sıcak suda bekletip, kütikülün suyu emmesini sağlayarak sorunu hafifletebilirsin. Tırnak diplerinde yarım ay şeklini görene dek tırnak etini itekle. Soyulan bölgeye krem uygulayarak yumuşat. Kremi gece uygulamaya özen gösterip geceyi eldivenlerle geçirirsen, uyurken sorunlu bölge nemi emer ve seni yumuşacık ellere kavuşturur.

Geç uzayan tırnaklar

Gerekli vitaminlerin alınması ve nemlendiriciler tırnak uzamasını fazlasıyla hızlandırıyor. Kalsiyum, protein ve A vitamini tüketimini arttırdığında farkı gözlerinle de göreceksin zaten. Multivitamin takviyesi alabilir ya da direkt tırnaklarına vitamin içerikli ürünler uygulayabilirsin.

Kırılgan tırnaklar

Fazlasıyla ince ve kırılgan olan tırnaklar aldığı herhangi bir baskı sonucunda zarar görür. Böyle bir durumda tırnak dümdüz değil, parmağın ucuna doğru kavis yapacak şekilde uzar. Bu durum da onları kırılmaya daha uygun hale getirir.
Kırılgan tırnak oluşumunun nedeni genellikle beslenme düzensizliği ya da strestir. Diğer bir deyişle tırnaklar için gerekli olan vitamin ve minerallerin alınamamasından kaynaklanır. Diğer olasılık ise tırnağın beslenmesini etkileyen ilaçların kullanımından ileri geliyor olması. Bu kırılganlığı önlemenin en önemli yollarından biri tırnakları kısa tutarak parmağa doğru kıvrım yapmasını önlemektir. Aynı zamanda beslenme ve kullandığın ilaçlarda yapacağın değişiklik tırnaklarının eski sağlığına kavuşmasını sağlayacak.

 

Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli? yazısına ait etiketler :
Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tırnak sorunlarıyla nasıl baş etmeli? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.