Teknoloji ZenginleriTeknoloji Zenginleri

Bill Gates’i hala dünyanın en zengin insanı sanıyorsanız, çok yanılıyorsunuz…Bir zamanlar Bill Gates’i dünyanın en zengin insanı olarak bilirdik. Ancak Telekom sektörünün yükselişi Gates’i tahtından etti çoktan. Meksikalı bir telekomünikasyon devi, Carlos Slim Helú, Bill Gates’e geçtiğimiz yıl nal toplattı, hem de arayı 8 milyar dolar açarak! Bakalım, güncel Top 10 teknoloji zengini listemizde yeni durum nedir?1. Carlos Slim Helú
Varlığı: 67.8 milyar dolar
Firma: Telmex, América Móvil, Grupo Carso
Bill Gates’i tahtından eden adam, . Meksikalı bir telekomünikasyon devi. Darısı Türk Telekom’un başına…

2. Bill Gates
Varlığı: 59.2 milyar dolar
Firma: Microsoft
Paracıkları hayır kurumlarına bağışladıktan sonra listedeki liderliği sona eren Bill Gates’in makus talihini yenmek için Microsoft’a ne gibi bir stratejik hamle yaptıracağı merak ediliyor.

3. Lawrence Ellison
Varlığı: 21.5 milyar dolar
Firma: Oracle
Veritabanı piyasasında çok büyük rekabet yaşanıyor, ancak eski dost Oracle’ın hakimiyeti hala devam ediyor anlaşılan.

4. Paul Allen
Varlığı: 18 milyar dolar
Firma: Microsoft
Bir zamanlar Bill Gates ile bu listede en üst sırayı paylaşan Allen artık gözden düştü, hatta yakında Google’cılar tarafından yerinden edilecek gibi duruyor.

5 ve 6. Sergey Brin ve Larry Page
Varlığı: 16.6 milyar dolar (her birinin)
Firma: Google
İkisi bir araya gelince listede 3. sıraya yükselecekler, ama bir firmayı iki eşit ortak olarak kurarsan işte böyle 5. sıraya düşürürler adamı. Ama yine de sadece bir arama algoritması ve boş beyaz bir web sayfası ile işe başladıkları düşünülürse başarıları tek kelime ile göz kamaştırıcı.

7. Michael Dell
Varlığı: 15.8 milyar dolar
Firma: Dell
Dünya çapında Dell kadar problem yaşayan bir donanım firması bulmak zordur, ama yine de 6. Sırada kalmayı başarıyorlar. Bir de problem çıkmasa kim bilir nasıl olacak durum. HP’ciler düşünsün artık…

8. Steven Ballmer
Varlığı: 15 milyar dolar
Firma: Microsoft
Dedikodulara göre bütün memleketi satın alacak kadar zengin olan Steven Ballmer hala kodları ufacık bir ofiste daracık bir masada çalışarak yazıyormuş. Olsun, yine de kendisi programcıların gurur abidesidir…

9. Naguib Sawiris
Varlığı: 10 milyar dolar
Firma: Orascom Telecom Holding
Geçen yıl 278. Sırada olan Mısırlı Telekom firması Orascom Telecom’un CEO’su Naguib Sawiris bu yıl 9. sırada. Dua edelim de bizim Telekom’cular bu adamdan akıl almasınlar, Şu an Internet’e ödediğimiz parayla 128 K’yı zor görürüz sonra…

10. Sunil Mittal
Varlığı: 9.5 milyar dolar
Firma: Bharti Telecom
Şurası kanıtlanmış bir gerçek. Eğer zengin olmak, bu listede bulunmak istiyorsan Telekom’cu olacaksın. Hindistan’dan GSM operatörü Bharti Telecom bu yıl listeye 10. sıradan girmeyi başarıyor.

www.chiğ.com.tr

Teknoloji Zenginleri yazısına ait etiketler :
Teknoloji Zenginleri yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Teknoloji Zenginleri Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.