Tehdit okuldan soğutuyorTehdit okuldan soğutuyor

Tehdit okuldan soğutuyor

Ana sınıfı ve ilköğretime yeni başlayacak öğrenciler, okula uyum projesi kapsamında bugün alfabeyle tanışacak. Ancak uzmanlar velilere yönelik bir dizi uyarı paketi hazırladı. İşte velilere altın öğütler:

Uzmanlara göre velilerin tehditi çocuğu okuldan soğutan davranışların başında geliyor. Velilerin çocuklara yönelik, “Öğretmenine söylerim” gibi tehditleri, miniklerin piskolojisini bozuyor. Eyüboğlu Çamlıca İlköğretim Okulu psikolojik danışmanlarından Oya Çetinkaya, “Vedalaşma süresi bile gereğinden uzun tutulursa çocuklarda olumsuz etkilere neden olur” uyarısı yaptı.

Uzmanlardan velilere altın öğütler

Velilere seslenen Çetinkaya, “Çocuğun neden okula gitmek istemediği araştırılmalı. Okul eşyaları çocukla birlikte hazırlanmalı. Fotoğraf veya toka gibi eşyaların okula götürülmesine izin verilmeli. Çocukla okula gidildiğinde süre sınırlı tutulmalı ve kararlı bir şekilde sınıftan çıkılmalı” diyor. Davranış Bilimleri Enstitüsü Uzmanı Psikolog Şeyda Özdalga da okul düzenine uyumun şart olduğuna dikkati çekiyor.

Özdalga, “Okul kıyafetleri, kırtasiye ihtiyaçları gibi alışverişlerde öğrencilerin velilerle birlikte olması, öğrencinin okula başlama hevesi açısından çok önemli. Ayrıca günlük yaşam ve okul zamanının planlanması da öğrenciyi motive edecektir” şeklinde konuştu. Hisar Intercontinental Hospital Ortopedi ve Travmatoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Teoman Benli ise öğrencilerin fizikî durumunun da yakından takip edilmesini istedi. Prof. Benli, çocuklar için ağır çantanın ‘omurga problemi riski’ taşıdığının altını çizdi.

Tehdit okuldan soğutuyor yazısına ait etiketler :
Tehdit okuldan soğutuyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tehdit okuldan soğutuyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.