Taşıt satışlarına büyük kolaylıkTaşıt satışlarına büyük kolaylık

Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşlara motorlu taşıtını bulundukları yerde satma ve devretme imkanı getiriyor.Gelir İdaresi, motorlu taşıtların satış veyi devrini kolaylaştırıyor. Bu amaçla Başkanlıkta bir süre önce başlatılan çalışmalar tamamlandı.

Taşıtların bağlı bulunulan vergi dairesi dışındaki otomasyonlu vergi dairelerinden de satış veya devrine ilişkin ”İlişik kesme ve fenni muayene izin belgesi” alınabilmesine imkan verecek yeni sistem için Bilgi İşlem Merkezinde gerekli altyapı oluşturuldu. Bankalarla da mutabakat sağlandı.

Yarın başlayacak yeni uygulama ile motorlu taşıt sahipleri, araçlarının satış veya devri sırasında, artık aracın kayıtlı bulunduğu vergi dairesine giderek, ilişik kesme ya da fenni muayene izin belgesi almak zorunda kalmayacak.

Taşıtı bulunanlar, Türkiye’nin hangi il veya ilçesinde olurlarsa olsunlar, motorlu taşıtlar vergisini tahsile yetkili otomasyonlu vergi dairesine giderek, aracının satış veya devrine ait ilişik kesme veya fenni muayene izin belgesini alabilecek.

Satışa konu taşıtın vergi borcu bulunuyorsa aynı yerden ya da en yakındaki bir bankadan bu vergi ödenecek. Ardından da vergi dairesince, vatandaşların temiz kağıdı olarak niteledikleri ilişik kesme belgesi verilecek.

01.07.2007

Kaynak : AA
Taşıt satışlarına büyük kolaylık yazısına ait etiketler :
Taşıt satışlarına büyük kolaylık yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Taşıt satışlarına büyük kolaylık Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.