Tarladan Tıp Fakültesine…Tarladan Tıp Fakültesine…

Yazları pamuk tarlasında babasına yardım eden Özyavuz, şimdi üniversite yolunda…

Şanlıurfa’nın Harran ilçesinde yaşayan İbrahim Halil Özyavuz, 7 kardeşli bir ailenin en büyüğü. Babası çiftçilikle uğraşıyor. O da yazın babasına pamuk tarlasında yardım ederek bütçesine katkı sağlıyor. 17 yaşındaki Halil Özyavuz, ÖSS 2007’de Sözel-1 türünde Türkiye 242’ncisi, Şanlıurfa’da da il 3’üncüsü oldu.

DERSHANEYE DE ÜCRETSİZ GİTTİ

Şanlıurfa ÇEAŞ Anadolu Lisesi’nden mezun olan Özyavuz, başarılı olduğu için dershaneye de ücretsiz olarak gitmiş. ÖSS-1 puan türünde sözel alanda 374 puanla Türkiye 242’ncisi, ÖSS-2 Sayısal alanda ise 368 puanla Türkiye 1004’üncüsü olduğunu bildiren Özyavuz, daha iyi derece beklediğini, ancak bunun da kendisi için başarılı olduğunu söyledi. Bölüm olarak tıp fakültesi, üniversite olarak da İÜ Cerrahpaşa veya Hacettepe’yi düşündüğünü dile getiren Özyavuz, sınava disiplinli şekilde çalıştığını, sürekli soru çözdüğünü, hocalarından yardım aldığını anlattı.

Kendisi dışında 5 kardeşinin de okula gittiğini, Harran halkının da kendisiyle gurur duyduğunu ifade eden Özyavuz, Harran’da son yıllarda okullaşma ve kız çocuklarının okuma oranının arttığını, ancak 13 yaşındaki kız kardeşinin, 5. sınıftan sonra, annesine ev işlerinde yardımcı olması için çıkarıldığını ifade etti.

Özyavuz, “Kardeşim okulu çok seven biri değildi. Zaten Harran’da kızlar okumadıkları için o kadar da pişman olmazlar” dedi.

BABASI ÇOK MUTLU

Baba Ömer Özyavuz ise oğlunun başarısı karşısında çok mutlu olduğunu, Harran’da ilk defa böyle bir derece alındığını söyledi. Oğlunun istediği üniversiteyi ve bölümü kendisinin seçeceğini, bu nedenle tercihlerine karışmadıklarını kaydeden Özyavuz, 11 yaşında ilköğretim üçüncü sınıfa giden kızını da üniversiteye kadar okutacağını anlattı.

kaynak-İnternet Haber ( alıntıdır )…

Tarladan Tıp Fakültesine… yazısına ait etiketler :
Tarladan Tıp Fakültesine… yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Tarladan Tıp Fakültesine… Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.