Sosyal paylaşımda ilk sıra kimin?Sosyal paylaşımda ilk sıra kimin?

TİB öğrencilerin internet alışkanlıklarına yönelik Ankara’da gerçekleştirdiği araştırmaya göre, sosyal paylaşımda ilk sırayı Facebook alıyor.

AA muhabirinin Telekomünikasyon İletişim Başkanlığı’nın (TİB) internet sitesihttp://www.guvenliweb.org.tr’den/ aldığı bilgiye göre, 11–24 Nisan 2011 tarihleri arasında kutlanan İnternet Haftası etkinlikleri çerçevesinde, TİB İnternet Dairesi uzmanları Ankara’daki bazı okullarda internetin güvenli kullanıma yönelik bilinçlendirme seminerleri gerçekleştirdi.
Ankara’da Fatma Yaşar Önen Ticaret Meslek Lisesi, ODTÜ Geliştirme Vakfı Okulları ve Nesibe Aydın İlköğretim Okullarında gerçekleştirilen sunumlarda öğrencilere internetin faydaları, internet ortamında karşılaşılabilen riskler ve alınması gereken tedbirlerle internetin güvenli, etkin ve doğru kullanımı hakkında tavsiyelerde bulunuldu. Seminerlerde, öğrencilere internet kullanım alışkanlıklarıyla ilgili çeşitli sorular da yöneltildi.
Buna göre, öğrenciler interneti sırasıyla en çok sosyal paylaşım, oyun ve ödevleri için kullanıyor. Sosyal paylaşımda ise ilk sırayı Facebook alıyor, hemen her öğrencinin Facebook hesabı bulunuyor.
Bazı öğrencilerin Facebook’taki arkadaş sayısı 200’ün üzerindeyken, gerçek hayatta samimi oldukları insan sayısı sadece 20’de kalıyor. Çocuklar, Facebook’ta çok arkadaş sahibi olmakla övünürlerken bunlardan birçoğunu tanımıyor. Ayrıca, Facebook kullanma yaşının 13 olmasına karşın ilköğretim 5. Sınıf ve altında birçok öğrencinin de Facebook hesabı bulunuyor.
Yapılan seminerlerde öğrenciler arasında oldukça popüler olan Facebook gibi sitelerde nelere dikkat edilmesi gerektiği, gizlilik ayarlarının önemi ve nasıl yapılması gerektiğiyle nelerin paylaşılması, nelerinse paylaşılmaması gerektiği üzerinde duruldu.
Özellikle internet ortamında aktarılan herhangi bir bilginin asla silinemediği, bu nedenle de öğrencilerin gelecek yaşantılarını olumsuz etkileyebilecek özel bilgilerin asla paylaşılmaması gerektiği vurgulandı.
İnternet kullanımında dikkat edilmesi gereken temel hususlar öğrencilerin yaş gruplarına göre çeşitli animasyon ve kısa film gösterimleriyle vurgulandı.

Sosyal paylaşımda ilk sıra kimin? yazısına ait etiketler :
Sosyal paylaşımda ilk sıra kimin? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sosyal paylaşımda ilk sıra kimin? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.