Sonbahara girerken zinde olunSonbahara girerken zinde olun

Sonbahara girerken zinde olun

Güneş, deniz ve kumun yıprattığı cildinize ve saçlarınıza bakım yapma zamanı geldi. Uzmanların önerdiği yaz sonrası yapılacak bakımlar sayesinde yeniden parlak, taze ve sağlıklı bir cilde kavuşabileceksiniz.

Haberin galerisi için tıklayın

Medipol Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Hülya Güçlüer Nacar, yaz sonrası güneşin ve nemin etkisiyle kalınlaşan, lekelenen ve kırışan ciltlerin Sonbahar aylarında uygulanan kimyasal, fiziksel ya da lazer peelinglerle tedavi edilebildiğini söyledi.

Deride oluşan ince kırışıklıkları, güneş lekelerini, kabalaşmış deriyi, açılmış gözenekleri dermatologların doğal meyve asitlerinden üretilen ajanlarla ya da lazer kullanarak tedavi edebildiğini belirten Dr. Hülya Güçlüer Nacar, “Tüm ciltlerde uygulanabilecek bu yöntemlerle yaz sonrası kalınlaşan derinin üst tabakası ölü hücrelerden arındırılır. Böylece derinin mat ve soluk görünümü giderilir daha parlak, gözenekleri sıkılaşmış taze bir cilt oluşturulur. Ölü tabakanın deriden uzaklaştırılması kullanılacak nemlendiricilerin ve diğer kremlerin daha kolay cilde nüfuz etmesini kolaylaştırır” dedi.

Cildinizi nemlendirmeyi ihmal etmeyin

Yaz ayları sonrası nemlendiriciler kullanılarak deride bir bariyer oluşturmak gerektiğini ifade eden Dr. Hülya Güçlüer Nacar, şöyle devam etti:  “Yazın kaybedilen derinin lipid tabakasının tekrar yerine konması için çeşitli nemlendiricilerin sık olarak kullanılması uygundur. Fakat cildimizi nemlendirirken aşırı derecede yağlandırmamaya özen gösterilmelidir. Uygun nemlendiricileri dermatoluğunuzun yardımıyla seçmek faydalı olacaktır. Bilinçsiz kullanımlarda ciltte yağlanma, siyah noktaların (kapalı komedonların) ve aknelerin oluşması kaçınılmazdır. Kuruyan cildi banyoda sabun kullanarak daha fazla kurutmamaya özen gösterilmelidir. Ph dengeli temizleyiciler ya da özel banyo yağlarıyla cildi temizlemek önemlidir. Banyo sonrası tüm vücuda nemlendirici ya da vücut yağı uygulamak gerekir.”
 
Mezolift, güneşin zararlarından koruyor

Güneş ışınlarının etkisiyle yüzümüzde, boyun bölgesi (dekolte) ve el üstlerinde sarkma, gevşeme, kırışıklıklar oluştuğunu vurgulayan Dr. Hülya Güçlüer Nacar, “Bu değişikliklerin yok edilmesi için mezolifting uygulanabilir. Mezolift; güneşin, hava kirliliğinin, sigara dumanı ve geçen yılların deride oluşturduğu olumsuz etkileri ortadan kaldırmayı amaçlayan bir tedavi yöntemidir. Cildin kaybettiği nem, vitamin, aminoasit ve mineraller deri altına ufak iğneler yardımıyla enjekte edilerek uygulanır. Yüz, boyun dekolte ve özellikle el bölgesinde oluşan kırışıklıkları ve yaşlanma etkilerini geriletir” diye konuştu.

Dr. Hülya Güçlüer Nacar, yüzde dekolte ve el üstlerinde yaz sonrası oluşan güneş lekelerine karşı, derinleşmemiş ve yeni başlangıçlı lekelerde renk açıcı kremler, kimyasal ya da lazer peelinglerin uygulanabileceğini belirtti.  Nacar, ayrıca kriyoterapinin de (soğuk azot tedavisi) lekelerde kullanılan bir diğer yöntem olduğunu hatırlattı.

Kalınlaşan ayaklar için ponza taşı

Çıplak ayakla dolaşmak, denize, havuza girmek, açık ayakkabılar giymek suretiyle kalınlaşan ayak tabanları için de ponza taşının kullanılmasının yararlı sonuçlar doğuracağını ifade eden Dr. Hülya Güçlüer Nacar, “Dermatologlar tarafından önerilecek salisilik asit içeren preperatların özellikle topuklara uygulanması ve üre içeren nemlendiricilerin kullanılması iyi sonuçlar sağlamaktadır” şeklinde konuştu.

Saçlara özel bakım

İnsanların ve özellikle bayanların en önem verdiği konulardan biride saçların güzelliğidir. Yaz aylarında güneş, deniz, kum ve klorlu suyun etkisiyle saçlar cansızlaşır, kuru ve kolay kırılır hale gelir. Sonbahar’da birde buna mevsim değişimine bağlı saç dökülmesi eklenir. Bu durumda saç mezoterapisinin kuruluk ve dökülmenin önüne geçebilecek iyi bir yöntem olarak karşımıza çıktığını aktaran Dr. Hülya Güçlüer Nacar, şunları kaydetti: “Saç mezoterapisi; saç dökülmesini durdurmak, saç kalitesini artırmak ve yeni saç çıkmasını aktif hale getirmek için vitamin, mineral, aminoasit, nemlendirici ve kıl köklerini uyarıcı ajanların direkt saçlı deriye uygulanması şeklinde yapılan bir tedavi yöntemidir.”

Tırnaklara cila ve vitamin desteği

Yaz aylarında tırnaklarda da bir takım istenmeyen değişiklikler oluşmaktadır. Tırnaklar kırılgan hale gelmekte, oje ve klorlu suların etkisiyle sararmaktadır. Bu nedenle tırnakların bakımı da önem arz etmektedir. Dr. Hülya Güçlüer Nacar, tırnaklara uygun cila, nemlendirici krem ve dermatologların önereceği çinko, biotin ve vitaminlerin kullanılmasının uygun olacağını dile getirdi.

Sonbahara girerken zinde olun yazısına ait etiketler :
Sonbahara girerken zinde olun yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sonbahara girerken zinde olun Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.