Sol neden kaybediyor ?Sol neden kaybediyor ?

Kimse kaybetmek istemez ama kaybetmek dünyanın sonu falan değildir. Hatta gerekli dersler çıkartıldığında kaybetmek iyi bile sayılabilir. İnsanı harekete geçmeye, bir eylemde bulunmaya sevk eder. Hatalarının etüt etmeye, bir yanlış varsa üzerine gidip o hatayı ortadan kaldırmaya yarar. Normalde böyle olur yani. Ama Türkiye’nin en büyük sol partisinde bu durum maalesef böyle olmuyor.

Düzgün işleyen siyaset sistemlerinde çok kolay bir düzen vardır. Sağ ve Sol partiler aşağı yukarı aynı oyu alırlar. En fazla + 5 veya – 5 oynar. Biz de bu düzen böyle değil. Bazı haklı sebepleri var tabii bu durumun. Terör tehlikesi, ekonomik şartlar, eğitimsizlik gibi meseleler bu dengeyi bozuyor. Ama şimdi kimse bana Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyetin ilk partisinin yüzde yirmi oy ile sevinmesi gerektiğini izah edemez. Bu bir rezalettir. Türkiye’de iktidar partisi ile el ele oluşturduğu kamplaşmadan bile nasiplenemediler. Neyse bunları bıraktım size en genel sebepi söyleceğim. Neden yıllardır arkadalarındaki tüm aydın yazarlar olarak tabir edilen kontenjanın desteklerine rağmen sol oyların düştüğünün en genel sebebi şudur : Halkı beğenmiyorlar hatta sevmiyorlar. Halkı kullanılmaya hazır tavuk, araç gibi görüyorlar. Seçimlerin böyle bir sonuca varmasını halkın yaptığı büyük bir yanlış olarak değerlendiriyorlar. Belki yanlış olabilir ama Halk senin efendin, ona bu kadar yüklenemezsin.

İşte bu hatayı düzeltmeden, sol bir iktidar görmek ülkemizde hayaldir.

Sol neden kaybediyor ? yazısına ait etiketler :
Sol neden kaybediyor ? yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sol neden kaybediyor ? Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.