Sivas Ulu Camii Uydudan İzlenecekSivas Ulu Camii Uydudan İzlenecek

Anadolunun en eski camilerinden biri olma özelliğini taşıyan caminin minaresinin bir yıl boyunca uzaydan takibe alınması için Sivas Vakıflar Bölge müdürlüğü çaışma başlattı. Sivas ulu camii uydudan izlenecek Anadolu’nun en eski camilerinden biri olma özelliğini taşıyan Sivas Ulu Cami’nin eğikliğiyle dikkat çeken minaresinin uydudan izlenerek, hareketliliğin 1 yıl boyunca takibe alınacağı bildirildi.AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, alemden kaideye göre 116 santimetre eğik olan ve birkaç defa yıldırım isabet etmesi nedeniyle kıymetli süslemelerin bulunduğu gövdesi boydan boya yıpranan caminin minaresindeki eğikliğin araştırılması için Sivas Vakıflar Bölge Müdürlüğü çalışma başlattı. Bu kapsamda camiye yerleştirilecek uydu izleme cihazıyla eğik minarenin hareketliliğinin 1 yıl boyunca takibe alınacağı belirtildi. Bu süre içerisinde minarenin hangi yöne ne kadar eğildiği tespit edilerek, 1 yılın sonunda Vakıflar Bölge Müdürlüğünün, çıkacak raporu Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kuruluna sunacağı kaydedildi. Kuruldan çıkan karar sonrasında Ulu Cami ve eğik minaresinin onarıma alınacağı ve çevre düzenlemesi çalışmasının yapılacağı belirtildi.

 Bu arada, Vakıflar Bölge Müdürlüğünün, eseri uydudan takip edecek firmayı da ihale yoluyla belirleyeceği kaydedildi. İhale çalışmalarının sürdüğünü belirten yetkililer, daha sonra minarede uydudan takip çalışmasına başlanacağını ifade ettiler.

                     SİVAS ULU CAMİ’NİN TARİHİ

 Sultan Alaaddin tarafından vakfedilen cami, Danişmentli mimarisi. Bina kesme taştan, minaresi tuğladan yapılmış. Bina normal olarak 3-4 metre çukurda ve 58×35 metre ebatlarında. Minarenin kapısı cami içine açılmakta. Minarenin kaidesinde ve gövdesinde boydan boya hasar (yıldırım çarpması) mevcut. Caminin tavanı ahşap kirişlemeye benzetilen betonarme döşeme ile kaplı. Üzeri çatı ve bakır kaplama. İç Anadolu’nun en büyük camilerinden. Minaresi kendi eksenine göre 25 derece eğik durumda.

Sivas Ulu Camii Uydudan İzlenecek yazısına ait etiketler :
Sivas Ulu Camii Uydudan İzlenecek yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sivas Ulu Camii Uydudan İzlenecek Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.