Şırnak’ta Patlama: 3 ŞehitŞırnak’ta Patlama: 3 Şehit

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde karayoluna terör örgütü PKK üyelerince döşenen uzaktan kumandalı patlayıcının patlatılması sonucu 1 yarbay ile 1 binbaşı ve 1 er şehit oldu.Akçay Tugay Komutanlığı’na bağlı askeri konvoyun Güçlükonak ilçesine hareketi sırasında, karayolunun 10. kilometresinde terör örgütü PKK üyelerince yola döşenen uzaktan kumandalı patlayıcı infilak ettirildi.

Patlamada, askeri araçta bulunan 1 yarbay, 1 binbaşı ile 1 erin şehit olduğu, 4 askerin de yaralandığı bildirildi.

Askerlerin kimlikleri belirlendi

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesindeki kara yolunda meydana gelen patlamada şehit olan askerlerin kimlikleri belirlendi.

Gece Güçlükonak ilçesi karayolunun 10. kilometresinde terör örgütü PKK üyelerinin döşediği uzaktan kumandalı patlayıcının patlatılması sonucu şehit olan askerlerin Yarbay Melih Gülova, Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu ve er Hasan Güreşen olduğu tespit edildi.

Şırnak Tümen Komutanlığında düzenlenecek törenin ardından Yarbay Gülova’nın cenazesinin Bursa’da, Binbaşı Armutçuoğlu’nun cenazesinin Ankara’da, er Güreşen’in cenazesinin ise İstanbul’da toprağa verileceği belirtildi.

Erdoğan: “Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz”

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Şırnak’ta meydana gelen patlamada 2 seçkin subay ile 1 eri yitirmenin derin üzüntüsü içinde bulunduklarını belirterek, ”Bunların karşısında yılmak yok. Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz” dedi.

Recep Tayyip Erdoğan, Emirgan Korusu’ndaki Beyaz Köşk’te katıldığı bir nikah töreninin ardından gazetecilere, Şırnak’ta 1 yarbay, 1 binbaşı ve 1 erin şehit olduğu saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Şırnak-Güçlükonak karayolu üzerinde terör örgütünün yine hain bir saldırıda bulunduğunu belirten Erdoğan, ”Bunun neticesinde 2 seçkin subayımız 1 de kahraman askerimizi kaybetmenin derin üzüntüsü içerisindeyiz” diye konuştu.

”Şüphesiz ki bu saldırılar bizim birliğimizi beraberliğimizi bütünlüğümüzü asla zedelemeyecektir” diyen Erdoğan, şunları kaydetti:

”Asla bunlar bu noktada hedeflerine ulaşamayacaklardır. Tam aksine, bu tavırları, bu hareketleri bölücü terör örgütüne karşı, teröristlere karşı gerek devletimizin, gerek güvenlik güçlerimizin, askeriyle, polisiyle takınacağı tavrı, artan bir şiddetle devam ettirecektir. Ta ki bu ülkede bunların kökünü kazıyıncaya kadar. Ve milletçe bu bizim kenetlenmemizi, milletçe dayanışmamızı daha da fazlasıyla artıracaktır.

Bunların karşısında yılmak yok. Ve aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. Ben öncelikle tabii, gerek subaylarımıza, gerek askerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ailelerine ve milletimize başımız sağolsun diyorum. Bu kararlılığımızı yılmadan sürdürme azmimizi de burada tekrar ediyorum.”

Sezer: “Hain eylemlere kalkışanlara yanıtı verilecek”

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Türkiye Cumhuriyeti’nin, birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluncaya kadar, Ulusu’yla, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle, tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürüteceğini belirterek, ”Türkiye Cumhuriyeti, bu savaşımın gerektirdiği adımları, çekinmeden Ulusu’yla bütünleşerek atacak, bu ve benzeri hain eylemlere kalkışanlara hakettikleri yanıtı verecektir” dedi.

Cumhurbaşkanlığı Basın Merkezi’nden yapılan açıklamaya göre, Sezer, Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde Türk Silahlı Kuvvetlerinin üç mensubunun şehit olması nedeniyle açıklama yaptı.

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde karayoluna teröristlerce döşenen uzaktan kumandalı patlayıcının patlatılması sonucunda, 1 Yarbay, 1 Binbaşı ve 1 erin şehit olduğunu, 5 askerin de yaralandığını büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirten Sezer, şunları kaydetti:

”Bu alçakça saldırıyı nefretle kınıyor, gerçekleştirenleri ve arkasındaki güçleri lanetliyorum.

Türkiye Cumhuriyeti birliğine, bölünmez bütünlüğüne yönelen bölücü teröre karşı haklı savaşımını, son terörist yok oluncaya kadar, Ulusu’yla, Türk Silahlı Kuvvetleri’yle, tüm güvenlik birimleriyle kararlılık içinde yürütecektir.

Türkiye Cumhuriyeti, bu savaşımın gerektirdiği adımları, çekinmeden Ulusu’yla bütünleşerek atacak, bu ve benzeri hain eylemlere kalkışanlara hakettikleri yanıtı verecektir.

Ulusumuzun ve Devletimizin bu konudaki sarsılmaz istenci karşısında hiçbir güç duramayacaktır.

Şehitlerimize Tanrı’dan rahmet, ailelerine, Ulusumuza ve Türk Silahlı Kuvvetlerimize başsağlığı diliyor, yaralılarımıza da acil şifa dileklerimi iletiyorum.”

Şırnak’ta şehit olan askerler için tören

Şırnak’ın Güçlükonak ilçesinde kara yolunda meydana gelen patlamada şehit olan askerler için tören düzenlendi.

Güçlükonak’ta terör örgütü PKK üyelerinin kara yoluna döşediği uzaktan kumandalı bombanın patlatılması sonucu şehit düşen Yarbay Melih Gülova, Binbaşı Ramazan Armutçuoğlu ve er Hasan Güreşen için Şırnak 23. Jandarma Sınır Tümen Komutanlığında tören düzenlendi.

Basın mensuplarının alınmadığı törenden sonra helikopterle Diyarbakır’a gönderilen şehit askerlerin cenazeleri, buradan da uçakla memleketlerine gönderilecek.

Şehitlerden Yarbay Gülova’nın cenazesi Bursa’ya, Binbaşı Armutçuoğlu’nun cenazesi Ankara’ya, er Güreşen’in cenazesi ise İstanbul’a gönderilecek.

Törene Şırnak Valisi Selahattin Aparı ve diğer askeri yetkililer katıldı.

Şırnak’ta Patlama: 3 Şehit yazısına ait etiketler :
Şırnak’ta Patlama: 3 Şehit yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Şırnak’ta Patlama: 3 Şehit Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.