Silah Almazsak AB yi SollamıştıkSilah Almazsak AB yi Sollamıştık

Eski Bakanlardan Prof. Dr. Ekrem Pakdemirli, “Türkiye gelişirken askeri harcamaları NATO ortalamasında tutsaydı, fert başına gelir bugün Avrupa Birliği (AB)’nin ortalamasını geçecekti.” dedi.

Pakdemirli, Manisa Celal Bayar Üniversitesi (CBÜ) tarafından Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde düzenlenen ‘Cumhuriyet Dönemi Türkiye’nin Sosyoekonomik Gelişimi’ konulu konferansa katıldı.

Pakdemirli burada yaptığı konuşmada, şu anki neslin şanslı insanlar olduğunu söyledi. 88 yılın bir milletin ömründe uzun bir süre olmadığını aktaran Pakdemirli, “88 yılda Türkiye’yi büyük dedelerimizin, dedelerimizin ulaştığı yerlerden almış bin defa öteye götürmüşüz. Türkiye böyle gelişirken askeri harcamaları NATO standardında, NATO ortalamasında tutsaydık, Türkiye daha iyi bir noktada olabilirdi. NATO’nun askeri harcaması milli gelirin yüzde 3,3’ü. Bizdeki zorunlu askerliği de paraya çevirdiğiniz zaman aşağı, yukarı yüzde 5 civarında. Yani yüzde 5 yerine yüzde 3,3 yapsaydık Türkiye’de fert başına düşen milli gelir bugün AB’nin ortalamasını geçecekti. Yani biz bir yerde siyasi tercih olarak asker olmayı tercih ettik. Hükümetler böyle tercih ettiler ve savunmaya para aktardık, oldukça büyük kaynak aktardık.” dedi.

Pakdemirli şöyle devam etti: “Aktarmasaydık ve biz deseydik ki NATO’ya ‘Arkadaş ortalama neyse ben de ortalamaya uyayım, ben niye fazla harcayayım.’ ABD şu anda yüzde 6’sını harcıyor. Ama ABD’nin bir iddiası var. ‘Ben bir dünya devletiyim, dünyanın jandarmasıyım’ diyor. Bizimki yüzde 5. Bir de böyle askeri harcamalarımız olmasaydı kişi başı milli gelirde AB ortalamasına yetişiyorduk. İkinci bir ihtimal de bulunuyor. Eğer tarımda devrim yapabilseydik, tarımdaki gelişme sanayi kadar olsaydı Türkiye yine AB ortalamasında olacaktı. Onun için tarımda bir hamle yapamadık. Miras hukukunu yanlış anladık. Eğer araziler büyük olsaydı makineleşmeyi teşvik etmiş olacaktı ve bir an önce tarıma mekanizasyon gelecekti. O zaman verimi artıracaktık, o zaman bilgi girecekti. Yani global olarak eğer sanayi kadar gelişseydik Türkiye AB ortalamasını geçmişti.”

Başbakanların Bilinmeyen İsimleri!

Silah Almazsak AB yi Sollamıştık yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Silah Almazsak AB yi Sollamıştık Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.