Sigara Grip Hastalığını da TetikliyorSigara Grip Hastalığını da Tetikliyor

Uzmanlara göre, sigara içenler, içmeyenlere göre daha sık soğuk algınlığına yakalanıyor.

Bursa İl Sağlık Müdürlüğü’nden yapılan açıklamada, gripten korunmada en kolay ve etkili yolun, sigara ve tütün dumanından uzak durmak olduğu vurgulandı. Sigaranın ve pasif içiciliğin, vücudun ve solunum yollarının yapı ve işlevlerinde değişikliklere yol açtığına dikkat çekilen açıklamada, sigara içenlerde soğuk algınlığı, grip, zatürre, lejyoner hastalığı, tüberküloz, bulaşıcı menenjit ve diş Eti enfeksiyonu riskinin arttığı dile getirildi.

Sigara içenlerin daha sık öksürdüğü ve balgam çıkardığı için enfeksiyon bulaştırma risklerinin de daha fazla olduğuna vurgu yapılan açıklamada, “Askerlerde yapılan bir çalışmada, sigara içenlerde, üst solunum yolu enfeksiyon riski 1.5 kat daha yüksek bulunmuştur. Sigara ve solunumsal viral enfeksiyon riskinin araştırıldığı bir çalışmada da sigaranın, riski yaklaşık iki kat arttırdığı gösterilmiştir. Kadın sağlığı araştırmasında ise soğuk algınlığının incelendiği bir çalışmada hem aktif, hem pasif sigara içiciliği durumunda, soğuk algınlığı sıklığı ve süresinde artış gözlendi. Sigara içenlerin bağışıklık sistemindeki bozuklukların, sigarayı bırakmakla altı hafta içinde düzeldiğini görüyoruz. Özellikle grip için riskli kişilerin bir an önce sigarayı bırakması gerektiğini unutmamamız lazım.” ifadeleri yer aldı.

Sigara Grip Hastalığını da Tetikliyor yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Sigara Grip Hastalığını da Tetikliyor Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.