Şifa Üniversitesi İlklerin ÖncüsüŞifa Üniversitesi İlklerin Öncüsü

Tıp fakültelerinin anatomi eğitimi dalında büyük eksiklik hissettiği “kadavra eğitimi” karşısında sunduğu çözümle ülkemizde bir ilki gerçekleştiren Şifa Üniversitesi, “Plastinasyon Kadavra Uygulaması”nı tanıttı.

Plastinasyon’u bulan isim olan Prof. Dr. Gunther von Hagens, dünyada sadece birkaç üniversitede kullanılan plantinasyon kadavrayı tanıtmak ve bilgi vermek üzere Şifa Üniversitesi’nin misafiriydi. Hagens, iyi cerrahlar yetiştirmek için iyi bir anatomi eğitimi vermenin ve bol bol pratik yapmanın gerekliliğine değindi ve ekledi, “Fakat, bunu sağlayabilmek için de kadavra bulmak gibi zor ve zahmetli bir süreci aşmak gerekiyor. Heidelberg Üniversitesi’ndeki uzun süren çalışmalarım sonucunda, 1978 yılında plastinasyon olarak nitelendirdiğimiz bu benzersiz metodu uygulamaya geçirdim. İnsan vücudunu birebir koruyarak, kaplanan polimer madde sayesinde uzun süreler muhafaza edebiliyoruz” dedi.

Toplantıya ev sahipliği yapan isimlerden olan Şifa Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı ve Anatomi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Mustafa Sarsılmaz yaptığı açıklamada, üniversitelerin kadavra konusunda ciddi sıkıntı yaşadığına ve devamlı olarak bu hususta alışveriş yapmak durumunda kaldıklarına değindi. “Devlet üniversiteleri bile anatomi eğitiminde kadavra bulmakta zorlanıyordu. Kadavra konusunda bir eksiklik vardı. Biz de bu eksikliği bildiğimizden, yeni teknikler araştırmaya başladık.

Öğrencilerimizi bu imkanlardan mahrum bırakmadık, Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek yurt dışından plastinasyon kadavra uygulamasını getirmeye karar verdik. Avrupa’da bile pek örneği bulunmayan fırsatları öğrencilerimize sunuyoruz. Şifa’da eğitim görmek bir ayrıcalıktır ve öğrencilerimize ilkleri sunmaya devam edeceğiz” diyerek sözlerine son verdi. Şifa Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Erdoğan’ın, çalışmalarından ötürü Prof. Dr. Hagens’e plaket takdim etmesiyle toplantı son buldu.

Twitter’ı Sallayan Fransa YorumlarıÇocuklara Süt İçirmek Zararlı Mı?

Şifa Üniversitesi İlklerin Öncüsü yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

Şifa Üniversitesi İlklerin Öncüsü Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.