‘Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası‘Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası

'Şiddete Sıfır Tolerans' kampanyası

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının önüne geçebilmek için “Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyası başlatıyor.

Sağlık Bakanlığı, sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddet olaylarının önüne geçebilmek için “Şiddete Sıfır Tolerans” kampanyası başlatıyor.

Kampanya kapsamında, hayata geçirilmesi planlanan projeler arasında sağlık personelini darp eden hasta ve hasta yakınlarına uygulanan para ve hapis cezalarının artırılması da gündemde. Bakanlık, kampanyanın detaylarını belirlemek için ise ilk olarak il ve ilçelerdeki sağlık kuruluşlarına 12 soruluk bir anket formu göndererek, sağlık personelinin maruz kaldığı şiddetin boyutlarını belirlemeye çalışacak.

ANKA’nın edindiği bilgiye göre, Sağlık Bakanlığı’nın yakın zamanda “Şiddete Sıfır Tolerans Kampanyası” başlatacağı öğrenildi. Kampanyanın ilk ayağı olarak il ve ilçelerdeki, sağlık kuruluşlarına 12 soruluk bir anket formu gönderen Bakanlık, bu anketle doktor, hemşire ve 112 Acil Servis personelleri dahil olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının maruz kaldığı şiddetin boyutlarını ölçmeye çalışacak. “Sağlık Personeli Şiddet Araştırma Anketi” başlığı altında düzenlenen anketle sağlık çalışanlarına, ‘Şiddet vakaları hastanenizin daha çok hangi birimlerinde gerçekleşiyor?’, ‘Hastanenizde şiddete daha çok hangi personeliniz uğruyor?’, ‘Size göre şiddete başvurma nedeni nedir?’ ve ‘Şiddete karşı daha çok başvurulan müdahale şekli nasıldır?’ gibi sorular yöneltiliyor. Ayrıca, Bakanlık sağlık sendikalarını da kampanya kapsamında bilgilendirecek.

Kampanya detaylarının belirlenmesi sonrasında ise Sağlık Bakanlığı’nın sağlık personeline şiddet uygulayan hasta ve hasta yakınlarına uygulanan para ve hapis cezalarının artırılması istemiyle yasal düzenlemeye gideceği öğrenildi. Böylece Bakanlık, şiddete maruz kalan personelinin güvenle çalışabilmesi için uygun zemini oluşturmaya çalışacak.

-SAĞLIKTA ŞİDDETİN ÖNÜNE GEÇMEK İÇİN YAPILMASI GEREKENLERİN TARTIŞILACAĞI BİR ÇALIŞTAY DÜZENLENMELİ-

Türkiye’de son yıllarda sağlık kuruluşlarında artan şiddet olaylarının önüne geçmek için Sağlık Bakanlığı harekete geçiyor. Konuya ilişkin ANKA’ya açıklamada bulunan Türk Sağlık-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci, birkaç gün önce Yönetim Kurulu üyeleriyle birlikte Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ı ziyaret ettiklerini ifade ederek, ziyarette sağlık çalışanlarının sorunlarının görüşüldüğünü belirtti. Sendika tarafından sağlık çalışanlarının taleplerini içeren bir raporu da Bakan Akdağ’a sunduklarını ifade eden Kahveci, yapılan ziyarette sağlık çalışanlarının maruz kaldıkları şiddet olaylarının da gündeme geldiğini ifade etti. Kahveci, konu hakkında öncelikli olarak sağlıkta şiddetin önüne geçmek için yapılması gerekenlerin tartışılacağı bir çalıştay düzenlenmesi gerektiğini belirtti.

Kahveci, yine Bakan Akdağ’a yaptıkları ziyarette, Akdağ’ın mevcut sağlık sistemi ile sağlıkta şiddeti özdeştirmenin yanlış olduğuna dikkat çekerek sağlık çalışanlarının üzerinde büyük bir iş yükü olduğunu bu iş yükünü çalışanların sayısını arttırarak, sistemi ileri götürecek yeni mesleki tanımlarla ortadan kaldırmayı düşündüklerini kaydettiğini söyledi.

Ayrıca, görüşmede sağlık meslek liselerini, Sağlık meslek yüksekokuluna dönüştüreceklerini ifade eden Bakan Akdağ, 2023 yılında hemşire sayısının 400 bine doktor sayısının ise 200 bine çıkması gerektiğini belirtti.

ANKA

‘Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası yazısına ait etiketler :
‘Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası yazısında telif haklarına ve yasalara aykırı bir bilgi veya link bulunuyorsa lütfen buradan iletişime geçiniz.

‘Şiddete Sıfır Tolerans’ kampanyası Yazısı için Yorum Yapabilirsiniz

Gizlemek istediğiniz kodları buraya koyabilirsiniz. Örneğin sayyac kodu koyup ikonun görünmemesi için bu kodu koyabilirsiniz.